Бурни дебати текат в Народното събрание по предложението на правителството за промени в Закона за съдебната власт, с които се закрива специализираното правосъдие. Депутатите удължиха работния си ден до приемането на текстовете, както и решението, с което ще могат да бъдат изплатени 50% на строителните фирми незабавно.
Очаквано опозицията в лицето на ГЕРБ-СДС се противопостави на закриването на спецправосъдието, предаде „БНР“. В пленарната зала се чуха същите обвинения, на които ставаме свидетели през последните дни, а именно, че по този начин се обслужва олигархията.
От своя страна от „Продължаваме промяната“ /ПП/ в отговор призоваха да не се правят спекулации по темата. Те подчертаха, че не трябва да се вменява вина там, където няма. От политическата формация бяха категорични, че няма и доза истина в това, което твърди опозицията. Депутатът от БСП Крум Зарков пък определи Специализираната прокуратура като политическа бухалка за саморазправа с неудобните. И попита как изведнъж се е оказало, че има съд в държавата, който е по-харесван от останалите.
Той поиска да знае и как между 2017 и 2019 година в София е започнал да обикаля червен бус и да прибира неудобните, включително и действащи министри. Но това не се правело, защото те са осъдени или имат някакви мерки за неотклонение. Напротив. Тези промени се правели, за да има реална борба с корупцията у нас.
Андрей Гюров от ПП пък подчерта, че се прави първата голяма крачка с гледането на второ четене на закриването на спецправосъдието, които според него са станали символ на превзетата държава. Той припомни, че партиите от управляващата коалиция са се явили на последните избори с тази заявка и обещание към гласоподавателите.
Промените, които гледат окончателно в момента депутатите, уреждат още и кадровия статут на прокурори, съдии и следователи след закриването на спецправосъдието. Премахват се и кариерните бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет /ВСС/ и на Инспектората към него.