Бурята „Борис“ достигна североизточните и централните райони на Италия, дни след като предизвика мащабни наводнения в Централна Европа, информира „BBC“.
Над 1000 жители на североизточния регион Емилия-Романя са били евакуирани, а властите на градове, разположени в централния регион Марке, съобщиха за обилни наводнения и сериозни щети. За момента няма данни за пострадали хора. Училищата на територията на Емилия Романя са временно затворени. Някои пътища са блокирани заради свлачища, а железопътният трафик е сериозно нарушен. Властите предупредиха жителите да се преместят на горните етажи на домовете си.
В Равена също са били затворени училища, библиотеки и паркове, а университетът в Болоня отмени изпитите и занятията.
По официални данни град Фаенца е най-тежко засегнат от бедствието, като нивото на двете реки, които го пресичат, се е повишило рязко през нощта. Жители, цитирани от местните медии, споделиха, че им се е наложило да напуснат спешно домовете си с лодки посред нощ. Високото ниво на водата е довело и до преливане на канализационната система. Тази сутрин обаче властите в близка Болоня съобщиха, че нивото на реките в града вече е под контрол, въпреки че предупреждението за тревога ще бъде в сила до петък за по-голямата част от региона. Предупреждения за наводнения и свлачища са била издадени и за източната част на Емилия-Романя.
От вчера насам в град Фалконара, който се намира на адриатическото крайбрежие, са паднали 204 мм дъжд, което е доста над средната стойност за септември от около 67 мм. Над 300 мм дъжд са регистрирани в планинския район на Апенините. Според прогнозите силата на дъжда ще намалее до утре, а през уикенда не са очакват значителни валежи. Както се вижда в други части на Централна Европа обаче, рискът от наводнения не е отминал.
За жителите на Емилия-Романя бурята „Борис“ напомня за тежките и смъртоносни наводнения, с които регионът се сблъска преди малко повече от година. През май 2023 г. 13 души загинаха, след като само за ден и половина се изсипаха изключително интензивни валежи, в резултат на което над 20 реки излязоха от коритата си. Тогава десетки хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си, а наводненията нанесоха щети за милиарди евро.
Италия е поредната страна, която пострада тежко от бурята „Борис“ – система с ниско налягане, която премина през Полша, Чешката република, Румъния и Австрия, причинявайки смъртта на най-малко 23 души. Въпреки че най-голямата опасност изглежда вече отминала, нивото на река Дунав в Унгария все още се покачва. Министър-председателят Виктор Орбан заяви вчера, че нивото на водата в Будапеща се очаква да достигне своя връх в събота следобед или вечерта, но все пак то ще бъде по-ниско от рекордните нива, наблюдавани през 2013 г.
Лидерите на Полша, Чешката република, Словакия и Австрия ще се срещнат с председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен в град Вроцлав, за да обсъдят мерките за помощ, които ще бъдат приложени на пострадалия от наводненията регион. Градът, който се намира в югозападната част на Полша, също е застрашен от високите нива на реките в продължение на дни.