Бюджетната криза в Германия: Няма ясен път напред

0
55
Райхстаг, Германия.
Райхстаг, Германия. Снимка: Пиксабей

Днес германското правителство пропусна самоналожения си краен срок за постигане на споразумение за бюджета за 2024 г., което засили опасенията, че най-голямата икономика в Европейския съюз се е насочила към продължителен период на политическа и фискална „парализа“, съобщи „Politico“.

Времето, в което правителството на канцлера Олаф Шолц трябва да постигне съгласие по плана за разходите за 2024 г. и да осигури необходимото парламентарно одобрение до края на годината, изтича. Ако до януари не бъде изготвен план за нов бюджет, правителството ще трябва да прибегне до използването на временен бюджет, който ще запази в сила замразяването на новите разходи.

Представители на коалицията предварително си бяха поставили за цел да постигнат съгласие по проектобюджета за 2024 г. преди заседанието на кабинета, планирано за тази сутрин. Министърът на икономиката Роберт Хабек дори отмени пътуването си за срещата на върха, посветена на климата (COP28) в Дубай, за да остане в Берлин за продължаващите преговори. Въпреки това, стана ясно, че късно вчера Шолц, Хабек и финансовият министър Кристиан Линднер – представители на три различни партии с различни приоритети, не са успели да постигнат пробив по време на дискусиите. По-рано днес говорителят на правителството Щефен Хебестрайт сподели пред репортери, че въпреки че не е постигнато споразумение, преговорите продължават „много интензивно“. Той изрази  известен оптимизъм с думите: „Очаквам, че много скоро ще можем да обявим нещо.“

Управляващата коалиция в Германия е в смут, след като миналия месец най-висшият съд на страната постанови решение, което доведе до „финансова дупка“ в размер на 60 млрд. евро. Решението също така ограничи възможността на правителството да тегли финансови средства от специални фондове, създадени, за да се заобиколи така наречената конституционна дългова спирачка на страната, която строго ограничава дефицитите.

Сега германските лидери трябва да се справят с трудната задача как да запълнят дупката в бюджета за 2024 г., която се оценява на 17 млрд. евро. Трите партии в управляващата коалиция на Германия – „Зелените“, лявоцентристката „Социалдемократическа партия“ и фискално консервативната „Свободна демократическа партия“ обаче имат рязко различаващи се политически приоритети. „Зелените“ настояват да се запазят субсидиите, насочени към ускоряване на прехода към чиста енергия, докато „Социалдемократическата партия“ смята, че трябва финансовите средства, предвидени за социални помощи, да бъдат приоритет. „Свободна демократическа партия“ от своя страна се противопоставя на по-високите данъци и на отлагането на дълговата спирачка за 2024 г., което съответно би позволило по-големи разходи.

Ако управляващата коалиция бъде принудена да разчита на временен бюджет, правителството ще продължи да функционира, като социалните помощи и пенсиите ще продължат да се изплащат както досега. Това обаче ще удължи политическия и фискален застой в Германия. Този ход може да доведе и до сериозни икономически последици. Бюджетният хаос, който забавя изплащането на няколко обещани субсидии за екологичния преход в страната, разтревожи германската индустрия. Финансирането на нови заводи за микрочипове и батерии зависи от уредения бюджет.

Междувременно политическият натиск се засилва. На най-високо равнище в правителството има опасения, че дългосрочната неспособност за постигане на бюджетно споразумение може да доведе до предсрочни избори през следващата година. Като се има предвид спадащият рейтинг на управляващите партии, това е сценарий, който техните лидери със сигурност ще искат да избегнат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments