Час напред, сън назад! Как лятното часово време влияе на здравето ни

От днес официално сме в лятното часово време – в 03:00 ч. сутринта стрелките на часовника бяха преместени с час напред

0
175
Преминаване към лятно часово време
Преминаване към лятно часово време. Снимка: Искра.бг

От днес официално сме в лятното часово време – в 03:00 ч. сутринта стрелките на часовника бяха преместени с час напред. Макар да е практика, която следваме всяка пролет, преминаването към лятно часово време продължава да предизвиква разнопосочни мнения, както сред експертите, така и сред обикновените хора.

Защо се въвежда лятното часово време?

Лятното часово време е въведено с цел по-ефективно използване на дневната светлина през по-топлите месеци от годината. Идеята е да се „премести“ един час дневна светлина от сутринта към вечерта, така че хората да могат да се възползват от по-дългите дни. Това води до икономии от електроенергия, особено в домакинствата, и намаляване на натоварването в пиковите часове.

Практиката датира още от Първата световна война, а в Европейския съюз е уеднаквена през 1996 г. В България лятното часово време се прилага от 1979 година.

Какви са отраженията върху организма?

Макар промяната да е само с един час, тя не е без значение за биологичния ритъм на човека. Според лекари и специалисти по съня, преминаването към лятно часово време може да предизвика:

  • Нарушения в съня – нужни са между 3 до 7 дни на организма, за да се адаптира;
  • Раздразнителност и умора – по-трудно събуждане и чувство за недоспиване;
  • По-ниска концентрация – което може да се отрази както в училище, така и на работното място;
  • Увеличен риск от инциденти – статистиката в някои държави сочи скок в пътнотранспортните произшествия в дните след смяната на времето.

Децата и възрастните хора са сред най-чувствителните към тази сезонна промяна. Лекарите съветват да се започне с постепенна адаптация – лягане и ставане 15–20 минути по-рано в дните преди смяната, както и избягване на кофеин и екранно време преди сън.

Дебатът в Европа

През последните години темата за отпадането на сезонната смяна на времето е обект на сериозен дебат в Европейския съюз. През 2018 г. Европейската комисия предложи премахването на тази практика, а страните членки сами да изберат дали да останат постоянно в зимно или в лятно часово време. Засега обаче решение по въпроса няма, а сезонната смяна на времето остава в сила.

С настъпването на лятното часово време денят ще започва по-рано, а вечерите ще бъдат по-светли и дълги. Това може да бъде добра възможност за повече време на открито и повишена физическа активност, стига да се справим успешно с краткосрочния дискомфорт от биологичната адаптация.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments