Руските военни съобщиха, че повечето украински бойци, които са били в последната си позиция в Мариупол, са се предали, с което общият брой напуснали крепостта им е 1730, докато Червеният кръст заяви, че е регистрирал стотици от тях като военнопленници, съобщава „Асошиейтед прес“.
Международният комитет на Червения кръст отчете, че регистрацията на украински военнопленници, включително ранени бойци, е започнала във вторник съгласно споразумение между Русия и Украйна. Базираната в Женева хуманитарна агенция, която има опит в работата с военнопленници и размяната на пленници, заяви обаче, че нейният екип не е транспортирал бойците до „местата, където са държани“ – което не е уточнено.
Украинските бойци, които излязоха от разрушения стоманодобив на Азовстал, след като бяха наредени от армията им да изоставят последната крепост на съпротивата в сега сравнения пристанищен град, са изправени пред несигурна съдба. Някои бяха отведени от руснаците в бивша наказателна колония на територия, контролирана от подкрепяни от Москва сепаратисти.
Докато Украйна заяви, че се надява да върне войниците при размяна на пленници, Русия заплаши да съди някои от тях за военни престъпления.
Червеният кръст цитира правила съгласно Женевските конвенции, които трябва да позволят на организацията да разпитва военнопленници „без свидетели“ и че посещенията с тях не трябва да бъдат „ненужно ограничавани“. От организацията не уточниха колко военнопленници са замесени. Също така не е ясно колко бойци са останали в завода. По-рано Русия изчисли, че се е борила с около 2000 войници в крайбрежния завод.
Денис Пушилин, високопоставен подкрепян от Русия сепаратистки служител в регион, който включва Мариупол, заяви, че онези украински войници, които са имали нужда от медицинска помощ, са хоспитализирани, докато други са настанени в ареста. Той също така твърди, че на представители на Червения кръст е разрешено да инспектират ареста, но това не може да бъде проверено веднага.
„Amnesty International“ заяви по-рано, че на Червения кръст трябва да бъде предоставен незабавен достъп до бойците на Мариупол, които се предадоха. Денис Кривошеев, заместник-директор на Amnesty за региона, цитира беззаконни екзекуции, за които се твърди, че са извършени от руските сили в Украйна, и обясни, че защитниците на Азовстал „не трябва да ги сполети същата съдба“.
Въпреки неуспеха в Мариупол, увереността на Украйна расте, след като се бори с руската офанзива до ефективен застой и принуди Москва да се оттегли от около Киев и да стесни военните си цели. Михаил Подоляк, съветник на президента Володимир Зеленски, който участва в няколко кръга от преговори с Русия в четвъртък, написа в туит следното:
„На този етап не ни предлагайте прекратяване на огъня – това е невъзможно без пълно изтегляне на руските войски“.
И още:
„Докато Русия не е готова да освободи напълно окупирани територии, нашият преговарящ екип е оръжия, санкции и пари.“
Украинските военни заявиха на сутрешния си брифинг в четвъртък, че руските сили все още притискат офанзивата си в различни участъци от фронта на изток, но са били успешно отблъснати. Те не споменаха Мариупол в ранния си брифинг в четвъртък, като казаха само, че руските сили все още притискат офанзивата си на различни участъци от фронта на изток, но са били успешно отблъснати.
В района на Източен Донбас, който беше център на неотдавнашни сражения, тъй като руските сили в настъплението се сблъскаха с непоколебима украинска съпротива, четирима цивилни бяха убити в град Северодонецк при руска бомбардировка, съобщи губернаторът на Луганск Сергей Хайдай. Други трима цивилни бяха ранени при атаката в сряда, а обстрелът продължи в ранните часове на четвъртък, изтъкна Хайдай.
От руската страна на границата губернаторът на провинция Курск каза, че шофьор на камион е убит и няколко други цивилни са ранени при обстрел от Украйна. Сепаратистки власти в Донецка област в Източна Украйна съобщиха, че двама цивилни са убити и петима са ранени също при украински обстрел през последните 24 часа.
Междувременно, в първия процес за военни престъпления, воден от Украйна, заловен руски войник се призна за виновен в сряда за убийството на цивилен и е изправен пред възможен доживотен затвор. Заводът беше единственото нещо, което застана на пътя на Русия да обяви пълното превземане на Мариупол. Падането му ще направи Мариупол най-големия украински град, който ще бъде превзет от силите на Москва, давайки тласък на Путин във война, в която много от плановете му се провалиха.
Военните анализатори обаче обявиха, че превземането на града в този момент ще има по-символично значение от всичко друго, тъй като Мариупол вече е фактически под контрола на Москва и повечето от руските сили, които бяха обвързани от продължителните сражения, вече са напуснали.
Видеозаписът показва как украинските бойци разнасят ранените си на носилки и се претърсват, преди да бъдат отведени в автобуси, ескортирани от военни превозни средства, носещи прокремълския знак „Z“.
Съединените щати събраха разузнавателна информация, която показва, че някои руски официални лица са се загрижили, че силите на Кремъл в Мариупол извършват злоупотреби, включително побой на градските власти, подлагане на токов удар и ограбване на домове, според американски служител, запознат с констатациите.
Руските служители са загрижени, че злоупотребите допълнително ще вдъхновят жителите да се противопоставят на окупацията и че отношението е в противоречие с твърденията на Русия, че нейните военни са освободили рускоговорящите, според служителя, който не е упълномощен да коментира.
По делото за военни престъпления в Киев руският сержант Вадим Шишимарин, 21-годишен член на танково подразделение, се призна за виновен за стрелба в главата на невъоръжен 62-годишен украинец през прозорец на кола в първите дни на войната. Върховният прокурор на Украйна подчерта, че се подготвят още около 40 дела за военни престъпления.
На дипломатически фронт Финландия и Швеция могат да станат членове на НАТО след няколко месеца, въпреки че възраженията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган заплашват да нарушат нещата. Турция обвинява двете страни, че укриват кюрдски екстремисти и други, които смята за заплаха за сигурността си.
Ибрахим Калин, съветник по външната политика и говорител на Ердоган, каза, че няма да има „напредък“ по заявленията за членство, освен ако опасенията на Турция не бъдат удовлетворени. Всяка от 30-те държави на НАТО има ефективно вето върху новите членове.
Защитниците на Мариупол мрачно се вкопчиха в стоманодобивната фабрика в продължение на месеци и въпреки всичките шансове, пречейки на Русия да завърши окупацията на града и неговото пристанище. Мариупол беше мишена на руснаците от самото начало, докато Москва се опитваше да отвори сухопътен коридор от своята територия до Кримския полуостров, който отне от Украйна през 2014 г.
Градът – неговото предвоенно население от около 430 000, което сега е намалено с около три четвърти – до голяма степен е превърнато в развалини от безмилостни бомбардировки и Украйна казва, че там са били убити над 20 000 цивилни.
За Украйна заповедта на бойците да се предадат може да остави правителството на президента Владимир Зеленски открито за твърдения, че е изоставило войските, които той описа като герои. Владимир Фесенко, който оглавява независимия мозъчен тръст Penta в Киев, коментира следното:
„Зеленски може да се сблъска с неприятни въпроси. Имаше гласове на недоволство и обвинения в предателство на украински войници.“
Той предупреди:
„Очакваната размяна на затворници също може да пропадне“
Главният федерален разследващ орган на Русия заяви, че възнамерява да разпита предалите се войски, за да „идентифицира националистите“ и да установи дали те са замесени в престъпления срещу цивилни.
Освен това главният прокурор на Русия поиска от Върховния съд на страната да определи украинския полк „Азов“ — сред войските, съставляващи гарнизон „Азовстал“ — за терористична организация. Полкът има корени в крайната десница. Руският парламент трябваше да разгледа резолюция за забрана на обмена на бойци от полк „Азов“, но не се зае с въпроса в сряда.