Честит празник, неблагодарници

0
369

Водата в един от фонтаните в Докторската градина в столицата осъмна оцветена в червено. Върху бял чаршаф е изписано “9 септември 1944 г. Честит празник, неблагодарници”.

Арт провокацията е дело на скулптора Андрей Врабчев. Пред радио „Свободна Европа“ той коментира, че идеята му е да предизвика размисъл относно събитията, настъпили след тази дата.

“Цялото българско общество трябва да е наясно с тази дата и случилото се след нея, защото не може да се постигне помирение между хората заради тези събития и винаги ще стои като някаква делителна линия”, коментира Врабчев.

Учреден е с указ от Президиума на XXVI Обикновено Народно събрание на 9 септември 1945 г. Първоначално се присъжда от Президиума на Народното събрание, а след 1971 г. от Държавния съвет на НРБ на български и чужди граждани за участие във въоръженото въстание на 9 септември 1944 година, а също така и за установяване и укрепване на народната власт. По статут ордена има три степени и два класа, с мечове за военни дейци и без мечове за граждански лица. Първи с орден „9 септември 1944“ I-ва степен с мечове е удостоен Георги Димитров, министър-председател на България 1946-1949 г.
Учреден е с указ от Президиума на XXVI Обикновено Народно събрание на 9 септември 1945 г. Първоначално се присъжда от Президиума на Народното събрание, а след 1971 г. от Държавния съвет на НРБ на български и чужди граждани за участие във въоръженото въстание на 9 септември 1944 година. Също така и за установяване и укрепване на народната власт. По статут ордена има три степени и два класа, с мечове за военни дейци и без мечове за граждански лица. Първи с орден „9 септември 1944“ I-ва степен с мечове е удостоен Георги Димитров, министър-председател на България 1946-1949 г.

Инсталацията е наречена „Кървава баня“ и се появява паралелно с организираната от руското посолство изложба, посветена на „75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма“. Министерството на външните работи на България реагира остро на тази инициатива, заявявайки, че щиковете на Съветската армия са донесли на народите в Източна Европа половин век репресии. В резултат на това надсловът на изложбата бе сменен с „Пътят към Победата – исторически източници разказват“, но в обявата остана оспорваната дума „освобождение“, от която руското посолство не се отказа.

Изложбата се открива на 9 септември – денят, когато Съветската армия окупира България, представяйки този акт за „освобождение“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments