Честит празник! Почитаме Света Екатерина!

0
173
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

Света великомъченица Екатерина е християнска светица – една от най-образованите дами на своето време. Според преданията била дете на Конт, управител на Александрия, Египет по времето на император Максимиан, предаде „Марица“.

Младата жена обяснила на семейството си, че ще се омъжи само за човек, който е по-добър от нея. По богатство, слава, мъдрост и красота. За ръката ѝ се борили множество момци, ала никой от тях не получил одобрение.

Майката на момичето тайно изповядвала християнската вяра. Изпратила и дъщеря си при отшелник, който я посветил в тайните на учението.

Екатерина се срещнала с тогавашния император и се опитала да го убеди, че да преследва християните е грешно решение. Привлякла съпругата на главнокомандващия. Той изпратил много хора, за да върнат Екатерина към езичеството. Вкарал я и в затвора. Нищо обаче не помогнало.

Осъждат я на смърт чрез разпъване на колело. То обаче се разпада, когато великомъченицата го докосва. Краят на живота ѝ настъпва при обезглавяване през 305-та година.

Преданията разказват, че ангели пренасят тялото ѝ в планината Синай. Там през VI век византийският император Юстиниан I основава Синайския манастир. Той оцелява във времето и пази безценните произведения на раннохристиянското изкуство, илюстровани ръкописни книги и архитектура.

Днес вярваме, че светицата предпазва децата от болести, най-вече от шарка. В южните краища на родината майките месят погачи и кравайчета, които намазват с мед. Раздават на съседите от първото ястие, а второто закичват на вратата или се хвърля върху покрива „за Баба Шарка“.

В Родопите жените не докосват остри предмети. Смята се, че ако се наранят, то раната няма да зарасне.

Имен ден празнуват: Екатерина, Катина, Катерина, Тинка, Катя, Катрин и Тина.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments