Четири извода от обвинението на Тръмп за намеса в изборите през 2020 г.

0
35
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook. Снимка: President Donald J. Trump, Facebook

Специалният съветник, който разследва действията на Доналд Тръмп, извършени с цел да опровергае резултатите от президентските избори в САЩ през 2020 г., повдигна на бившия президент 4 обвинения. В обвинителния акт от 45 страници се твърди, че бившият лидер е организирал мащабна конспирация, целяща да го задържи на власт, след като загуби от опонента си Джо Байдън. В обвинителния документ, Тръмп е обвинен, че съзнателно е разпространявал лъжи за измами, извършени по време на изборния процес, които са застрашили прозрачността на президентските избори, а оттам и американската демокрация като цяло, предава „BBC“.

Срещу Тръмп са повдигнати четири сериозни обвинения – заговор за измама на Съединените щати, заговор за възпрепятстване на официална процедура, възпрепятстване на официална процедура и заговор срещу изконни права. Самият той определи последните обвинения като „лов на вещици“ срещу него.

Ето четирите основни извода от обвиненията на Министерството на правосъдието на САЩ:

  1. Прокуратурата обвинява Тръмп в многостранна конспирация.

В обвинителния акт специално назначеният експерт Джак Смит не се фокусира върху един конкретен инцидент, като например нападението срещу сградата на Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г., организирано от поддръжници на Тръмп. Вместо това той разглежда цялостните действия на бившия президент, извършени в продължение на два месеца – от деня непосредствено след изборите до деня, в който той напуска поста си в Белия дом.

Дефиниран е тристепенен престъпен заговор, който нарушава различни клаузи от член 18 от Кодекса на САЩ:

  • Заговор за измама на САЩ чрез прибягване до лъжа и заблуда, за да се наруши, възпрепятства и провали методът, по който правителството събира, преброява и удостоверява резултатите от президентските избори.
  • Заговор за корупционно възпрепятстване и осуетяване на сертифицирането на резултатите от изборите в избирателната колегия от Конгреса на 6 януари.
  • Заговор срещу правото на гласуване и преброяване на гласовете, който попада в обхвата на закона за заговор срещу изконни права.
  1. Твърди се, че Тръмп е имал шестима съучастници.

В обвинителния акт са посочени шестима неназовани съучастници на Тръмп, за които прокурорите твърдят, че са му помогнали да осъществи незаконните си усилия за отмяна на изборните резултати. Четирима от тях са били адвокати, работещи за кампанията на Тръмп, като един от тях е бил политически консултант, а другият – служител на Министерството на правосъдието.

Обвинението твърди, че въпросните приближени на Тръмп, заедно със самия него Тръмп, са подтикнали длъжностни лица в няколко отделни щата, където надпреварата е била изключително оспорвана, да пренебрегнат гражданския вот, да лишат от права милиони избиратели и да заменят легитимните избиратели с фалшиви.

  1. Тръмп съзнателно е повтарял неверни твърдения за изборни измами.

В обвинителния акт не просто се твърди, че Тръмп е отправил неверни твърдения, а в него се изтъква, че той е знаел, че това, което казва за резултатите от изборите, не е вярно. Държавните обвинители твърдят, че това е важен елемент от заговора му да остане на власт.

В обвинителния акт се казва също, че бившият лидер е лъгал и е повтарял неверни твърдения за изборни измами в продължение на месеци, въпреки многократните предупреждения от множество хора от неговото обкръжение, на които „е разчитал“ за „откровени съвети“.

Установяването на факта, че Тръмп е бил наясно, че лъже, ще бъде от решаващо значение за доказване на намерението му да извърши умишлено престъпление, според правни експерти.

  1. Тръмп вероятно ще има право на защита по отношение на свободата на словото.

Джак Смит признава в обвинителния акт, че Тръмп, както и всеки друг американец, е имал право да оспори резултатите от изборите и дори да твърди погрешно, че е загубил само заради предполагаема измама на избирателите. Именно това конституционно право на изразяване на възгледите му, произтичащо от Първата поправка на Конституцията, може да се окаже едно от препятствията, които обвинението трябва да преодолее по това дело.

Джонатан Търли, виден консервативен юрист, който преди време определи предишното обвинение, свързано с неправилно боравене с класифицирани документи, като сериозно, сподели, че специалният съветник Джак Смит „току-що е издал първото наказателно обвинение за предполагаема дезинформация“.

„Някои от изказванията на Тръмп могат да бъдат защитени по силата на Първата поправка,“, смята Азиз Хук от Юридическия факултет на Чикагския университет. Той обаче изтъква, че речта, която се използва за улесняване на престъплението, почти никога не се защитава от Първата поправка.

Възможно е това да е причината, поради която специалният прокурор се опитва да подчертае, че казаното и направеното от Тръмп е ключов компонент от заговора му за отмяна на изборния резултат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments