„Четири лапи“ помагат на животните в Турция след опустошителните земетресения

0
45
Спасяване на животни
Спасяване на животни. Снимка: "HayTap"

Международната организация за защита на животни „Четири лапи“ предоставя целия си капацитет на 3 от най-засегнатите провинции в ТурцияХатай, Османие и Малатия, така че да бъде оказана помощ на животните там, след като 2 силни земетресения удариха района на Южна Турция и Северна Сирия. Партньорската турска организация „HayTap“ работи неуморно още от първия ден на бедствието, спасявайки животни от отломките и предоставяйки им първа помощ в полеви палатки за медицинско лечение. Близо 700 животни са били спасени, благодарение на незабавната им реакция.

Експертът на „Четири лапи“ за помощ при бедствия д-р Джаксън Зи изчислява, че в рамките на 10 дни животните могат да бъдат спасени.

„Бил съм свидетел на много природни бедствия, но тези 2 големи земетресения се отличават с въздействието си върху всички живи същества в региона. Усилията ни трябва да са незабавни и ефективни, но и да се прилагат внимателно, тъй като хуманитарната криза не е отшумяла. Основната ни цел сега е да подкрепим партньорите си с всичко, което можем да предоставим – логистика, финансова помощ и експертен опит. Много животни – кучета, крави, но също и птици и овце, вече могат да се съберат отново със своите стопани. Други, които трагично са загубили стопаните си, са закарани в приюти в по-големи градове като Истанбул и Анкара. Това е надпревара с времето и всяка минута е от значение“, коментира д-р Зи.

Силните земетресения, които разтърсиха Анадолската плоча под границата на Турция със Сирия и при които трагично загинаха 46 000 души, имат опустошително въздействие върху цялото общество. Възстановителният процес се очаква да продължи години, ако не и десетилетие.

„Четири лапи“ ще подпомогне дейностите по издирване и спасяване на „HayTap“ и ще окаже финансова подкрепа за разходите за ветеринарно лечение и консумативи, първа помощ, храна и осигуряване на безопасни временни домове за нуждаещите се животни, докато се намери дългосрочно решение.

Директорът на „Четири лапи“ Йозеф Пфабиган изтъкна, че хуманитарната криза е огромна, броят на жертвите се увеличава ежедневно, местните скърбят за загубата на членове на семействата си и приятели. Той добави:

„В момента животните-компаньони, като кучета и котки, както и селскостопанските животни, страдат от наранявания, недохранване и стрес. „Четири лапи“ работи в райони, засегнати от природни бедствия, вече почти 10 години и ще направим всичко възможно да подкрепим нашите местни партньорски организации, тъй като тези животни зависят от нашата помощ.“

Предистория

„Четири лапи“ има дългогодишен опит в успешното оказване на помощ на животни в резултат на бедствия в целия свят. Д-р Джаксън Зи и специално подготвен екип, действащ по Програмата за готовност и устойчивост при бедствия /DPRP/, работят в региони, засегнати от природни бедствия като наводнения, земетресения или суша. Често тези спешни мисии се предприемат съвместно с местни организации. В Индия „Четири лапи“ работи в тясно сътрудничество със „Синия кръст“. Малко преди началото на пандемията, Австралия беше засегната от опустошителни горски пожари през 2019 г., които отнеха живота на над 1 милиард ценни диви животни. Международната организация помогна за набирането на средства и подкрепи местните организации.

През 2019 г. транспортен кораб, превозващ над 14 000 овце, се преобърна край бреговете на Румъния. Организацията незабавно предприе действия и спаси 250 животни от удавяне. Когато през 2020 г. вулканът Таал на остров Лусон, Филипините, изригна, изпращайки облаци от пепел на стотици метри във въздуха, жителите в района се принудиха да оставят покъщнината си. „Четири лапи“ осигури над 1000 кг храна и лекарства за местните животни.

През 2018 г. Флорида беше засегната от мощния ураган Флорънс, който предизвика тежки наводнения и хиляди местни трябваше да напуснат домовете си. Много от тях бяха принудени да изоставят животните си. DPRP помогна с осигуряването на храна и консумативи за животните.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments