Четири скандинавски посолства и АКФ обсъждат борбата с корупцията и изпирането на пари

0
48
Конференция
Конференция. Снимка: АКФ

В сградата на Представителството на Европейската комисия и на Бюрото на Европейския парламент в България се проведе значима конференция, събрала представители на публични институции, граждански активисти, експерти от международни организации, дипломати и журналисти. Основната тема на дискусия беше борбата с корупцията и изпирането на пари, като особено внимание беше обърнато на въпроса „Приложими ли са добрите практики от Скандинавия в България?“.

Събитието, което носи името „Европейски перспективи за борба с корупцията и прането на пари“, беше организирано съвместно от посолствата на Дания, Финландия, Швеция и Норвегия в България и Фондация „Антикорупционен фонд“ /АКФ/. Целта беше да се насърчи обменът на опит и добри практики между скандинавските държави и България и да се подчертае значението на международното сътрудничество в тази борба.

Посланикът на Дания в България Йес Брогаард Нилсен подчерта, че проблемите с корупцията и изпирането на пари не познават граници и са предизвикателство не само за отделни държави, но и за целия международен обществен ред. Според него, важно е да се споделят добри практики и опит в тези области.

Бойко Станкушев, директор на АКФ, изрази мнение, че въпреки различията в правните и институционалните системи, България може да се учи от успехите на скандинавските модели, които се характеризират с ефективност, отчетност и високо ниво на обществено доверие.

Мартин Бресман от Швеция и Мари Матила от Финландия и двамата със значителен опит в борбата с корупцията, подчертаха значението на общественото доверие и нулевата толерантност към корупционни действия в техните страни. Те също така акцентираха на необходимостта от прозрачност и откритост в работата на публичните институции.

Конференцията обсъди и важната роля на разследващите журналисти в откриването на корупционни практики и необходимостта от обучение и подкрепа за медийните професионалисти в тази сфера. Събитието подчерта и значението на законодателството и международното сътрудничество за ефективното проследяване, замразяване и отнемане на активи, получени от престъпления.

Подкрепата на Северния съвет на министрите за събитието е ясен знак за ангажимента на скандинавските държави към укрепването на международните усилия в борбата срещу корупцията и изпирането на пари. Събитието оставя послание за необходимостта от съвместна работа и обмен на добри практики между държавите за постигането на по-ефективни резултати в тази важна сфера.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments