Днес четирима министри от японския кабинет подадоха оставка заради скандал с набиране на средства, в който е замесена най-влиятелната фракция на управляващата партия, съобщава „BBC“.
Твърди се, че повече от 500 млн. йени (2,8 млн. паунда; 3,4 млн. долара) са попаднали във фондове за рушвети за период от 5 години до 2022 г. Прокуратурата в Токио също е започнала разследване за корупция, съобщи Nikkei.
Това е последният удар по все по-непопулярното правителство на японския министър-председател Фумио Кишида, чийто рейтинг се срина. Обществената подкрепа за управляващата Либерално-демократическа партия (ЛДП), която е на власт почти без прекъсване от 1955 г. насам, падна под 30% за първи път от 2012 г. насам, показва проучване на NHK от вторник. Гласоподавателите са разгневени от инфлацията, както и от справянето на Кишида с предишни скандали.
Главният секретар на кабинета и главен говорител на правителството Хироказу Мацуно, който често е възприеман като дясната ръка на Кишида и лице на неговото правителство, беше най-изявеният от четиримата министри. Министърът на икономиката и промишлеността Ясутоши Нишимура, министърът на вътрешните работи Джунджи Сузуки и министърът на земеделието Ичиро Мияшита също се оттеглиха в четвъртък. Очаква се техните заместници да бъдат обявени до края на деня.
Освен това петима старши заместник-министри и един парламентарен заместник-министър от същата фракция, която преди това беше ръководена от покойния премиер Шиндзо Абе, също подадоха оставки.
Масовите оставки поставят Либерално-демократическата партия в необичайната ситуация да няма представители на най-голямата си и влиятелна фракция в кабинета. Кишида, който встъпи в длъжност през октомври 2021 г., заяви в сряда, че ще се заеме с обвиненията „челно“.
Твърди се, че фракцията не е отчела приходи от набиране на средства в размер на стотици милиони йени. Известна още като политическа група „Сейва“, фракцията е определила квоти за своите членове при продажбата на билети за партийни събития за набиране на средства. Когато продажбите им са надвишавали квотите, членовете са получавали допълнителни средства. Само по себе си това не е нарушение на японското законодателство. Въпреки това твърденията по настоящото дело, които са били повдигнати по наказателно дело, предполагат, че допълнителните приходи не са били отчитани и вместо това са отишли в безвъзмездни фондове. Самият Мацуно е обвинен, че не е отчел приходи в размер на повече от 10 млн. йени.
Други големи фракции в Либерално-демократическата партия, включително тази, която преди това се ръководеше от Кишида, също са изправени пред обвинения в недокладване на приходи от набиране на средства.
В сряда долната камара на японския парламент отхвърли внесения от опозицията вот на недоверие срещу кабинета на Кишида. Либерално-демократическата партия трябва да проведе избори за ръководство през септември следващата година. Общите избори трябва да се проведат през 2025 г.
Някои наблюдатели твърдят, че дори и Кишида да успее да запази поста си, доверието към него ще бъде силно накърнено от продължаващия скандал. Ето какво каза тази седмица пред „Ройтерс“ Ю Учияма, професор по политически науки в Токийския университет:
„Кишида засега ще остане на власт, тъй като няма очевидни други кандидати за следващ президент. Но ако се появи силен претендент, може да се стигне до оттегляне на Кишида.“