Четирима мъже отиват на съд в Нидерландия в понеделник по първото наказателно дело за убийството на 298 души на борда на полет MH17 на компанията Malaysia Airlines, който беше свален над Украйна през 2014 г., пише „BBC“.
„Боинг 777“ падна по времето на конфликта в Източна Украйна, след като подкрепяните от Русия бунтовници завзеха района. Разследващите твърдят, че имат доказателство, че снарядът „Бук“, който я е свалил, е дошъл от военна база в Русия.
Вероятно няма да се докаже вината на никого от тях в процеса. Трима от мъжете са руснаци, а един е от източна Украйна. Нито една от страните няма да екстрадира своите граждани, но един от руснаците ще има екип от защита в съдебната зала, а съдът потвърди, че е готов да приеме защитните показания и чрез видеовръзка.
Русия многократно отрича участие в смъртоносната атака на 17 юли 2014 г. На тази дата граждани на 10 различни държави загинаха при полет MH17.
Ревът на самолети се чува ясно и днес. Правосъдният комплекс с повишена сигурност на Шипхол е точно в съседство с пистата, от която е излетял полет MH17. Все пак, никой не очаква някой от четирите заподозрени да се изправи пред справедливостта.
Този процес е кулминацията на най-сложното криминално разследване в нидерландската история.
Две трети от жертвите бяха нидерландци. Нидерландия пое водещата роля в разследването, като процесът ще се проведе в рамките на нидерландската правна система.
Две седмици са предвидени за началото на делото, които ще обхващат предимно процесуални аспекти и ще установят дали наистина съдебните процеси ще се водят задочно, без обвиняемите.
Роднините на жертвите ще имат възможността да съобщят пред съда как е засегнат животът им и какво според тях трябва да бъде най-подходящото наказание.
Племенникът на Пиет П. е докаран вкъщи на 80 отделни разчленени части, като Пиет пази списъка с частите на тялото в своя сейф. Останките на брат му Алекс така и не бяха намерени.
Пиет П. не очаква обвиняемите да се появят пред съда дори чрез видеовръзка или че ще изтърпят цялото си наказание, ако бъдат осъдени за масовото убийство. Въпреки това делото има значение за него, както и за много други роднини на загинали, защото за тях това е единственият ключ за разкриване на „истината“.
„Искаме светът да знае какво наистина се е случило“, твърди той, „и да знаем кой го е направил.“
Кой ще даде показания?
Не се знае много относно това кой ще даде показания пред тримата съдии. Според непотвърдени нидерландски доклади по делото има 13 свидетели, чиито самоличности ще останат тайни, но съдиите могат да решат, че всеки, който вече е дал показания пред Прокуратурата, не е задължително да се явява лично. Съдът ще може да изслуша и анонимни показания, ако е необходимо, в процес, който може да отнеме повече от три години.
Кои са заподозрените?
За двама от тях се твърди, че имат участие във военната разузнавателна агенция GRU на Русия, която е свързана с киберзаговори, както и със смъртоносната атака на дръзките агенти срещу Солсбъри в Англия.
Четиримата мъже са:
- Игор Гиркин, известен още като Стрелков. Той е бивш полковник в разузнавателната служба на ФСБ в Русия, получил е титлата министър на отбраната в завладения от бунтовниците източен украински град Донецк, твърдят прокурори.
- Сергей Дубински, известен като Хмури. Той е бил нает от руската военна разузнавателна агенция GRU, според информация на разследващи. Казват, че той е бил заместник на Гиркин и е поддържал редовен контакт с Русия.
- Олег Пулатов, известен като Гюрза. Твърди се, че е бивш войник от специалните части на ГРУ, който е станал заместник-началник на разузнавателната служба в Донецк.
- Леонид Харченко, известен като Крот. Той е украински гражданин без военно минало, който е главнокомандващ на боен отряд в Източна Украйна, информират прокурори.
Те са обвинени в убийството на 298 души и причиняването на катастрофата на полет MH17. Прокурорите твърдят, че мъжете носят колективна отговорност за нападението, тъй като „са си сътрудничили за получаването и разгръщането“ на снаряда „Бук“, с който е свален самолета.
Призовките бяха изпратени на всичките четирима обвиняеми, въпреки че не е сигурно, че те са ги получили, затова една от първите задачи на съда е да прецени дали са положени достатъчно усилия правосъдието да застигне мъжете.
През последните години обичайната реакция на Русия е да отрича, когато е обвинена в нещо. Случат с полет MH17 също не е изключение.
Москва настоява, че няма нищо общо със свалянето на Боинга. Преди процеса в Нидерландия, руските длъжностни лица отново се опитаха да дискредитират производството по делото.
Говорителят на външното министерство Мария Захарова каза, че е „100% сигурна, че политиката доминира“ в съдебното дело. Тя заяви, че Москва е предоставила на нидерландските следователи „много материали по този случай, които не са били взети под внимание“.
Когато попитаха водещия на токшоуто на руската държавна телевизия Владимир Соловьов за процеса, реакцията му беше:
„Не ни интересува. Искаме да разберем истината, но как бихме могли, когато цялото разследване е далеч от истинно.“
Що се отнася до заподозрените, трима от които са руски граждани, те нямаха сериозни опасения относно международните заповеди за арест, издадени миналата година. Конституцията на Русия не позволява екстрадирането на собствените й граждани.
Русия възпрепятства ли разследването?
Въпреки че Русия твърди, че отдавна предлага да сътрудничи на разследването, тя също така представи и няколко версии за причината, поради която бе свален MH17.
Нидерландски длъжностни лица поискаха от Русия да предостави всякаква информация, която има по случая, но след това обясниха, че предоставената информация е „фактически неточна по няколко точки“.
В края на миналата година нидерландската прокуратура помоли Русия да арестува украински заподозрян, за когото се твърди, че е ръководил бунтовническите въздушни части в близост до мястото на стрелбата с ракети. Вместо това, според прокурорите, Русия умишлено му е позволила да пътува до Източна Украйна.
Правителствата на Нидерландия и Австралия дадоха ясно да се разбере през 2018 г., че държат Русия отговорна за пускането на снаряда „Бук“, който свали самолета.
Аудиопреписи, открити от разследващия екип миналата година, предполагат, че бунтовниците в Източна Украйна по това време са имали тесен контакт с Русия. Ръководителят на самозваната Донецка народна република е бил записан две седмици преди катастрофата, като в записа казва, че „изпълнява заповеди и защитава интересите на една единствена държава – Руската федерация“.
Кой загина при свалянето на MH17?
- 193 нидерландци
- 43 малайзийци (включително 15 души от екипажа)
- 27 австралийци
- 12 индонезийци
- 10 британци
- 4 германски граждани, 4 белгийци
- 3 филипинци, 1 канадка и 1 новозеландец
Превод: Глория Йорданова