Министърът на здравеопазването на Чили Енрике Парис изрази тревожността си относно пандемията от COVID-19 в страната по време на ежедневните си пресконференции през последните дни, организирани по повод наболелия проблем. Броят на ежедневните случаи достигна нов рекорд на 9 април, надхвърляйки 9000 души само за ден за първи път от началото на пандемията. Настоящият пик е значително по-тревожен от предишния – в средата на юни, когато бяха регистрирани 7000 нови случая.
„Тревожно е. Преживяваме критичен момент от пандемията … Настоявам да се грижите за себе си, за близките си, за семействата си.“, призова министърът миналия петък.
Отделенията за интензивно лечение отново са препълнени с пациенти, а наред с това латинската страна за втори път затвори границите си за всички пристигащи, които не са постоянни жители. Междувременно по-голямата част от всички 18 милиона жители отново са под строг ограничителен режим. Разочарованието и объркването, които много чилийски граждани изпитват във връзка с подновените строги мерки, се дължат отчасти на факта, че само преди два месеца президентът Себастиан Пинера се похвали с това, че в Чили процесът по масова ваксинация е един от най-бързо организираните в световен мащаб.
Какво се обърка?
Критиците обвиниха администрацията на Пинера, че прекалено бързо е повярвала, че страната се е справила с пандемията след въвеждането на ваксината, както и че са били разхлабени твърде рано строгите противоепидемични мерки. Подобно на много други правителствата по света, и тук министрите са изправени пред труден избор.
Границите на Чили бяха затворени за определено време – от март до ноември 2020 г., след което в страната беше въведен строг ограничителен режим, който повлия положително на статистиката, свързана с новите случаи и тяхната седмична средна стойност достигна 1300 случая през ноември. Това обнадежди управляващите и те взеха решение за постепенното отваряне на границите, включително и за международни туристи. Чилийците получиха и специални разрешителни за почивка, които им дадоха право да пътуват по-свободно из страната по време на летните ваканции, тъй като малко преди това някои експерти заявиха, че това е важно за съхраняването на психичното здраве на населението.
Междувременно ресторантите, магазините за нехранителни стоки и ваканционни курорти също бяха отворени с цел да се спаси силно разклатената икономика.
Объркване относно ваксината
Сред населението има объркване относно това как действа ваксината, която по-голямата част от страната вече е получила, обясни един от експертите проф. Буено. Повече от 93% от дозите, прилагани в Чили досега, са от ваксината, „CoronaVac“, произведена от базираната в Пекин биофармацевтична компания „Sinovac“.
Данните за ефикасността на ваксината „CoronaVac“ са различни. Бразилските проучвания предполагат процент на ефикасност от около 50,4%, но резултатите от клиничните изпитания, проведени в късен етап в Индонезия и Турция, предполагат много по-висок процент – между 65% и 83%. Проучване, публикувано от университета в Чили миналата седмица на испански език, обяснява нивото на защита на ваксината, което се изгражда в организма след първата и втората доза. Според заключенията въпросната ваксина е 56,5% ефективна срещу коронавирусната инфекция две седмици след като е приложена втората доза от нея, но цифрата е била само 3% в периода между първата и втората доза. Това би дало убедителен отговор на въпроса защо новите случаи в Чили продължават да нарастват дори в части на страната, където повече от 7,4 милиона души са получили първата си доза. Важно е да се отбележи също, че все още броят на гражданите, които са получили и двете дози, е много по-нисък – едва 4,3 милиона. По време на пресконференция, представяща констатациите, ректорът на Университета в Чили, Енио Вивалди, стигна до заключението, че първата доза от ваксината „CoronaVac“ сама по себе си не е имала „никакъв превантивен ефект„.
Втората доза е ключова
Проф. Буено, която е научен ръководител на клиничните изпитания, касаещи ваксината „CoronaVac“ в Чили, твърди, че спазването на пълния график за ваксинации е от първостепенно значение. „Само една доза не ви осигурява пълния превантивен отговор на организма.“, обясни тя.
Междувременно стана ясно, че много граждани смятат, че правителството не е направило достатъчно за населението. Така твърди и гражданката Мария Гонсалес от Сантяго, която съвсем наскоро е била инжектирана с първата доза от ваксината в един от центровете за масова ваксинация.
„Необходими са две дози, преди ваксината да започне да действа ефективно.“, казва тя, докато чака пред клиниката, за да се увери, че няма алергична реакция. „И дори тогава все още трябва да бъдем внимателни, да следваме мерките за социално дистанциране и другите мерки за безопасност.„, добавя жената.
Някои чилийски граждани изпитват опасения относно ефективността на „CoronaVac“. Гонсало е един от тях. Той е дошъл в един от малкото центрове за ваксинация в столицата, който предлага ваксината на „Pfizer“. „Искам да ми бъде поставена ваксината на „Pfizer“, защото чувам, че е по-ефективна и аз имам нужда от нея, защото пътувам по работа, а тя вече е по-широко призната.“, казва той.
Въпреки опасенията на населението, проф. Буено, анализирайки научните данни от клиничните тестове с ваксината „CoronaVac“, твърди, че всичко сочи, че продуктът наистина действа. Тя споделя още, че в проучването, което е показало степен на ефикасност около 50%, много от заразените са имали много леки симптоми или са били безсимптомни. Според нея е важно да се отбележи, че по време на процеса никой от доброволците не е стигнал до реанимация. Проф. Буено настоява, че ваксината предотвратява голяма част от смъртните случаи и тежките усложнения, както и че оказва ефективна защита срещу новия бразилски щам на вируса.
В отговор на скока в новите случаи на заразени правителството не само е разпоредило налагането на строг локдаун, но също така вече предоставя най-новата информация за кампанията по масова ваксинация на специално разработен уебсайт. На уебсайта е поместена информация за броя ваксинирани граждани до момента, както и съобщения за важността на ваксинирането като цяло.
„Жизненоважно е да получа ваксината и не ме интересува коя точно ще получа. Всички те помагат за спасяването на човешки животи.“, казва Вероника Перес, която наскоро е била инжектирана с доза на „CoronaVac“.