Чист въздух или топло – защо Перник трябва да избира

0
212
ТЕЦ
Снимка: Уикипедия

Хората са изправени пред невъзможен избор – да дишат чист въздух или да имат топла вода и отопление. Това коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс България“ пред БНР, след като бяха спрени два от топлогенераторите на ТЕЦ–Перник заради непозволено горене на отпадъци. Градът в момента е без топла вода, а от управлението на централата заявиха, че през зимата гражданите може да останат и без парно.

„Гражданите трябва да настояват за дългосрочна визия. Такива резки и безперспективни решения са само показни. Те не правят нищо, освен да симулират, че институциите по принцип могат да вършат тези неща, но когато погледите не са насочени към тях – те не го правят“, каза Антонова.

„Действията показват, че няма план за по-дългосрочна политика за това какво правим с този вид производство в България. Това е не само в случая с Топлофикация – Перник, а с много други централи. В момента се случват проверки и в други централи. Ние сме засичали нарушения и смятаме, че следва прокуратурата също да ги потвърди. Задаваме си въпроса – там също ли ще бъдат затворени производства без да е направен някакъв план“, коментира Антонова.

Спирането на мощностите е заради използване на неразрешен вид гориво – биомаса, за което дружеството няма разрешение, обясниха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Миналата седмица започнаха проверки в  „Топлофикация – Перник“ АД, ТЕЦ „ Бобов дол“ ЕАД, „Топлофикация – Сливен“ ЕАД и ТЕЦ „Брикел“ ЕАД.

Разследващи и жандармерия влязоха в четирите частни теца в страната, за да проверят горят ли се опасни отпадъци, които да обгазяват хората.

В петък „Топлофикация Перник“ АД заплаши държавата с „допълнително утежняване на ситуацията“, след като в четвъртък спря топлата вода на перничани. Това стана след като от РИОСВ-Перник разпоредиха принудителното затваряне на два от общо трите парогенератора на централата, заради незаконно изгаряне на биомаса.

От разпространената позиция на ръководството на „Топлофикация Перник“ се подразбира, че компанията обмисля да заведе иск срещу държавата, за причинени вреди. Причината е, че според топлофикационното дружество, то е горило биомаса с разрешението на държавата.

ТЕЦ „Република“ е горял биомаса, но от 24 август 2019 г. вече не го прави, съобщават от „Топлофикация Перник“.

„Държим да изясним, че във всички случаи, в които е използвана биомаса ние сме уведомявали РИОСВ-Перник и МОСВ като сме им предоставяли доклади. За тези наши постъпки сме получили и съответната глоба“, се казва в позицията на топлофикационното дружество.

В него се казва още, че дружеството не използва биомаса от 24 август и „за това също са в течение съответните ведомства“.

Според публикуваните документи на сайта на РИОСВ-Перник ТЕЦ „Република“ е имал право на експериментално горене на отпадъци през ноември миналата година. Това е станало и с разрешението на кмета на града Вяра Церовска.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments