Да бъдеш част от редиците на Европейския парламент /ЕП/ е доста добре платено занимание. Да си член на Европейския парламент, който търгува с минерална вода, препоръчвайки я като ефикасна защита от COVID-19, се заплаща още по-добре, пише „Politico“.
Според публично оповестените данни литовският депутат Виктор Успаскич печели 3 млн. евро годишно от компания, наречена „Edvervita“. „Edvervita“ е компания, чиято дейност е фокусирана предимно върху недвижимите имоти, но също така е и основен акционер в компания за минерална вода, чийто продукт според Успаскич може да предпази надеждно от заразяване с COVID-19. Тази новина е предизвикала проверка от страна на властите, предаде литовската обществена телевизия LRT. Самият Успаскич, който не пожела да даде коментар, напоследък се сблъсква с обвинения за финансиране на портал за дезинформация, а от миналия месец насам той е разследван за предполагаемо наемане на фиктивни асистенти с цел присвояване на 500 000 евро от ЕП.
Щедрите печалби, идващи от подобни дейности, са най-доходоносното странично занимание за един евродепутат. Новите документи за личните доходи, подадени от европейските законодатели съгласно изискването за предоставяне на по-подробна информация, след скандалното разследване за корупция сред членовете на ЕП, известно като „Катаргейт“, показват, че така наречената странична заетост сред политиците е широко разпространена. Един от всеки четирима членове на ЕП е посочил наличието и на допълнителна платена дейност освен заплатата си като депутат – цифра, която вероятно е далеч от реалната, тъй като депутатите вече не са задължени да разкриват някои свои дейности, за които получават близо 5000 евро годишно, според асоциацията „Transparency International EU “, която публикува анализ на декларациите по-рано днес. Като оставим настрана недоказаните твърдения за чудотворните ползи на търгуваните продукти, всичко това е законно, стига членовете на ЕП да не се занимават с пряко лобиране от името на други свои работодатели.
След избухването на скандала „Катаргейт“ председателката на Европейския парламент Роберта Мецола обяви въвеждането на нови правила, които изискват от членовете на ЕП да предоставят повече подробности за всички свои външни доходи, което теоретично трябваше да улесни разкриването на съществуващи конфликти на интереси. Реформите обаче оставиха много вратички. Новите правила вече не изискват от членовете на ЕП да докладват за свои дейности, за които получават по-малко от 5000 евро годишно, а законодателите многократно гласуваха мерки, които биха им забранили да заемат позиции в организации, регистрирани за лобиране в базата данни за прозрачност на ЕС.
„След всички скандали само евродепутатите смятат, че да имаш странична работа в компании, които лобират пред институциите, е етично приемливо,“, твърди Николас Айоса, който е начело на „Transparency International EU“.
Данните показват, че не всички евродепутати са участвали равностойно в странични доходоносни дейности. „Transparency International“ установи, че членовете на ЕП от политическата десница и центъра са по-склонни да предприемат такива действия спрямо колегите им от другата страна на политическия спектър.
Радев: Българските гвардейци са един от символите на държавността