По-рано днес генералният секретар на ООН Антонио Гутериш отправи безпощадна критика по повод „войната„, която човечеството води срещу околната среда, по време на реч, в която лидерите обсъдиха състоянието на планетата. Той призова всички да дадат приоритет на „сключването на мир с природата„. „Изправени сме пред опустошителна пандемия, нови степени на глобално затопляне, нови нива на екологична деградация и нови неуспехи в нашата работа за постигане на глобалните ни цели за едно по-разумно, всеобхватно и устойчиво развитие.“, каза още Гутериш в обръщението си, изнесено в Колумбийския университет в Ню Йорк. „Казано по-просто, нормалното състояние на планетата е нарушено.“, добави той.
Два нови експертни доклада – единият от Световната метеорологична организация, а другият от Програмата на ООН за опазването на околната среда – „уточняват колко сме близо до климатичната катастрофа.“, разкрива генералният секретар на ООН. Той изложи ясно и кратко вредите, които вече са нанесени на околната среда, и предупреди, че страните рискуват да загубят възможността, „предоставена“ от пандемията от COVID-19, да пренасочат приоритетите си по отношение на изменението на климата и опазването на околната среда, ако не предприемат действия веднага. „Човечеството води война с природата. Това е самоубийство. Природата винаги отвръща на удара, като това се случва с прави с нарастваща сила и ярост.„, каза той, като подчерта, че биологичното разнообразие изчезва, видовете също рискуват да изчезнат, пустините се разрастват, а горите се губят.
Топене на ледовете
Годишният доклад за климата на Световната метеорологична организация, публикуван по-рано днес, разкрива, че тази година е на път да се превърне в една от трите най-топли години, регистрирани някога в световен мащаб, въпреки охлаждащите ефекти на явлението „Ла Ниня“. Според доклада най-забележителният температурен рекорд се наблюдава в Северна Азия, особено в сибирската част на Арктика, където температурите са над 5 ° C над средните.
Повишаването на температурата на океанската вода също е достигнало рекордни нива, като в повече от 80% от световния океан е измерена топлинна вълна през 2020 г. Нивата на въглероден диоксид са рекордно високи и продължават да се увеличават, въпреки че ограничителните режими, които редица страни въведоха, като част от мерките за борба с пандемията от COVID-19, временно бяха намалили нивото на емисиите, твърди Гутериш. Нивата на метан и азотен оксид също се покачват дори над измерените нива от преди индустрията. Политиките в областта на климата, предприети от различните страни по света „тепърва ще се изправят пред предизвикателството„, каза още Гутериш. „Нека бъдем ясни: човешките дейности са в основата на нашия път към хаоса. Това означава също, че човешките действия могат да помогнат за решаването на проблема.„, смята той. „Сключването на мир с природата е решаващата задача на 21-ви век. Тя трябва да бъде най-важният и основен приоритет за всички, навсякъде по света. Възстановяването на света от COVID-19 и връщането на равновесието на нашата планета са двете страни на една и съща монета.“
Въглероден неутралитет
Гутериш изложи три основни приоритета по отношение на климатичните промени: първо – постигането на въглероден неутралитет в световен мащаб през следващите три десетилетия; второ – балансиране на глобалните финанси в посока изпълняване на целите на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5˚C; и трето – фокусиране на усилията и финансовите средства върху търсенето на пробиви, които да помогнат на света да се адаптира към променящия се климат и да изгради устойчиви подходи за действие спрямо бъдещите промени. Има „тревожни признаци„, че някои страни използват кризата, причинена от пандемията, за да подкопаят стъпките за опазване на околната среда, докато други разширяват своята експлоатация на природни ресурси, каза Гутериш. Според него е необходимо да се предприемат спешни действия.
Предстои лидерите на страните да се срещнат в Кунмин, Китай, през май следващата година, за да изградят рамка за опазване на биологичното разнообразие, като целта е да спрат изчезването на видовете, обясни генералният директор на ООН. Това, което се случва в момента, е вследствие на факта, че светът не успя да изпълни нито една от глобалните цели за опазване на биологичното разнообразие, определени за 2020 г. През следващата година ще има и конференции, насочени върху опазването на морската среда в различни части на света, устойчивия транспорт, системите за производство на храни, устойчивото градско развитие и възстановяването на екосистемите. Следващата климатична конференция на ООН – COP26, ще се проведе в Шотландия през ноември. По време на дискусиите ще бъде предоставен богат набор от възможности за „спиране на ограбването и започване на възстановяването“, заяви Гутериш.
Докато светът се бори с тази криза, Гутериш призова страните да обърнат повече внимание на знанията, присъщи на местните общности, които са стопанисват 80% от световното биологично разнообразие на сушата. Той също така призова за признаване на „централната роля“, която играят жените за промените по света, като заяви, че те са най-силно засегнати от изменението на климата, но представляват гръбнака на земеделието и действат като ключови защитници на природния свят. В заключение Гутериш помоли за солидарност, тъй като светът е изправен пред „решаващ момент, както за хората, така и за планетата“, като настоя лидерите да следват плана, заложен в Парижкото споразумение и другите цели, определени от експертите в областта на климата и развитието. „COVID-19 и климатът ни доведоха до края.“, каза още той. „Сега е моментът да трансформираме отношенията на човечеството с природния свят, както и тези помежду си.“