Чумата по свинете обхваща северната част на Италия, застрашавайки производството на прошуто

Откакто чумата по свинете се появи на полуострова през януари 2022 г., Италия е умъртвила близо 120 000 свине

0
28
Прасета
Снимката е илюстративна. Източник: Wikimedia Commons

В края на август една от свинете-майки на Джовани Айроли се оказва положителна за африканска чума по свинете, съобщава „Асошиейтед прес“. В рамките на една седмица всички 6200 свине майки, прасенца и прасета за угояване в неговата ферма южно от Милано са заклани съгласно строги протоколи, за да се спре болестта, която застрашава италианската индустрия за производство на прошуто, колбаси и свинско месо на стойност 20 милиарда евро.

Откакто чумата по свинете се появи на полуострова през януари 2022 г., Италия е умъртвила близо 120 000 свине – три четвърти от тях само през последните два месеца, когато извънредната ситуация се засили.

„Това е опустошение“, заяви Айроли пред фермата си в северния регион Ломбардия, който е нулева точка за епидемията от чума по свинете в Италия. Никой не може да влиза и излиза, освен служителите, и то при спазване на строги хигиенни протоколи, които изискват чисти гащеризони и ботуши за използване само в помещенията. Айроли разказва:

„Това се случи при нас, въпреки че прилагахме всички необходими мерки за безопасност. Очевидно е имало провал. Не разбираме каква би могла да бъде тя.“

В началото на септември заболяването се разрасна с 24 огнища, повечето от които в Ломбардия. Районът на най-голяма загриженост, в който заразата е потвърдена при домашни свине, се простира на 4500 кв. км и включва съседните Пиемонт и Емилия Романя – регион, световноизвестен с ценното си пармско прошуто. Въздействието на епидемията от чума по свинете е по-широко. Земеделските стопани в района с площ 23 000 кв. км (8 880 кв. мили) също са изправени пред ограничения поради заразени диви свине или попадане в буферна зона.

Болестта, която почти винаги е смъртоносна за свинете, първо заразява дивите свине и бързо се разпространява сред домашните прасета. Тя не засяга хората.

Колдирети, влиятелната италианска лобистка група в областта на селското стопанство, оценява досегашните щети за отрасъла на 500 млн. евро (554 млн. долара), отчасти поради забраните за внос, и предупреждава, че някои фермери рискуват да загубят препитанието си.

Според нейните изчисления секторът генерира 20 млрд. евро (22 млрд. долара) по цялата верига на доставки – от фермите, в които се отглеждат прасетата, до фабриките, в които се суши шунката.

„Разпространението на чумата по свинете е достигнало тревожни нива, което излага на риск не само здравето на животните, но и на целия сектор на свинското месо“, предупреждава председателят на Конфиндустрия Еторе Прандини в неотдавнашно писмо до министъра на земеделието.

През лятото правителството назначи нов специален комисар за справяне с епидемията, който назначи Джовани Филипини, дипломиран ветеринарен лекар и дългогодишен директор на италианския орган за здравеопазване на животните, който ликвидира чумата по свинете на остров Сардиния.

Двамата предишни комисари съсредоточиха усилията си върху изпращането на армията за лов на диви свине, което срещна съпротивата на спортните ловци и на Европейския съюз, който подчерта, че ловът рискува да изпрати заразени животни в нови райони.

Вместо това Филипини наложи нови ограничения за достъпа до фермите и прехвърлянето на животни и разшири буферните зони – мерки, които изглежда имат ефект. През последната пълна седмица на септември в Ломбардия е регистрирано само едно ново огнище на болестта.

„Това е положителен знак, но все още не е победа“, заяви Джовани Лорис Алборали, директор на Института за здравеопазване на животните в Ломбардия и Емилия Романя.

„Трябва да поддържаме високи санитарните условия и това ще помогне на здравето на животните с по-добри темпове на растеж за фермерите и по-малко антибиотици за потребителите в бъдеще.“

Веднага след като чумата по свинете беше потвърдена в Италия, 12 държави, включително Китай, Тайван и Мексико, въведоха незабавна забрана за внос на италиански деликатеси от свинско месо, като прошуто крудо, без значение дали са произведени в район, в който е открита чумата по свинете, или не. Япония, Южна Корея и още четири държави ограничиха вноса. Това доведе до незабавна загуба на 20 млн. евро (22 млн. долара) месечно от износа на сектор, който миналата година е регистрирал продажби за 2,1 млрд. евро (2,3 млрд. долара), според асоциацията на италианската месопреработвателна промишленост Assica.

Пазари като САЩ и Канада не спряха вноса на свински продукти, стига те да идват от райони, които не са засегнати от чумата по свинете.

Айроли, който произвежда шунка за Сан Даниеле и прошуто за Парма, подобно на много други фермери, не очаква да възобнови дейността си, отглеждайки около 13 000 прасета годишно, докато чумата по свинете не бъде овладяна. Няма данни кога ще стане това.

Всичко това се отразява на производството на прошуто в Италия.

„Ограничената наличност на пресни свински бутчета води до сериозни ограничения в производството“, се казва в изявление на Консорциума за прошуто в Парма, който произвежда прошуто със сертификат за произход, предназначен да защитава висококачествени храни, произведени по традиционни методи. То допълва, че скокът на цените на суровините поради извънредната ситуация също е „неустойчив“.

Земеделските стопани, които все още се намират извън застрашените зони, предприемат допълнителни мерки, за да не се стигне до тях. При откриване на болестта всички прасета в стопанството, дори и здрави, трябва да бъдат умъртвени.

Серджо Визини, който ръководи фермата Piggly в източната част на провинция Мантова, Ломбардия, без антибиотици, изисква камионите, превозващи прасета, да бъдат дезинфекцирани втори път, когато навлязат в стерилната зона, където се държат прасетата.

„Извършваме още една подробна стерилизация на всички колела и на всяка част от камиона, която може да донесе замърсяване“, коментира Визини, който е открил фермата през 2017 г. с цел отглеждане на прасета с по-малко стрес и повече пространство. Той се надява, че повече фермери ще възприемат неговите методи.

„Това огнище може да се превърне и във възможност за подобряване на здравето на животните и хуманното отношение към тях“, добави Визини.

Учени: Намаляването на хранителните отпадъци може да ограничи вредните емисии

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments