Искането на президента Доналд Тръмп за спиране на преброяването на гласовете при все още нерешени резултати от изборите може да е най-екстремното и най-опасното му посегателство върху институциите на демокрацията.
Тръмп се появи в Източната стая на Белия дом рано сутринта в сряда, за да твърди, че вече е победил демократа Джо Байдън и че изборите му бяха откраднати в резултат на мащабна афера. Той обеща да се обърне към Върховния съд и заяви, че вече е спечелил щати, където все още броят гласове, включително Джорджия, Северна Каролина и Пенсилвания.
Изборите все още не са спечелени и президентът и бившият вицепрезидент все още са в тежка битка за решителните щати с все още непреброени милиони гласове.
Изказванията на Тръмп по същество представляват искане законно подадените гласове на американските граждани да не бъдат записани, което е исторически акт за лишаване от право на глас. И те доближиха потенциалния конституционен кошмар, от който мнозина се страхуват, откакто Тръмп започна да опетнява избори, които очевидно се тревожеше, че може да загуби преди месеци. Неговите риторични изказвания също бяха забележителни, защото дойдха в момент на огромно напрежение в дълбоко разделена нация – време, когато може да се очаква президент, дори такъв, чиято политическа съдба е в процес на писане, да призове за спокойствие.
Коментарите на Тръмп бяха особено забележителни, тъй като изглежда, че президентът има добри шансове да спечели важни щати като Пенсилвания, Уисконсин, Джорджия, Северна Каролина и Мичиган, което може да му осигури втори мандат. И последиците от авторитарните му забележки бяха, че президентът иска преброяването на гласовете да спре в тези щати, но да продължи в Аризона, където преследва Байдън.
Те също така бяха предупредителен знак за поведението, което може да се очаква през втория мандат от президент, който е оцелял след импийчмънт и може да се насочи към нов мандат, който той би разглеждал като потвърждение на своето поведение, смазващо нормите. В някои отношения агресивният отговор на Тръмп в изборната нощ при все още нерешен резултат също може да отнеме блясъка от това, което би било зашеметяващо политическо постижение, ако спечели преизбирането, въпреки очакванията, че неговото боравене с пандемията ще накара страната да се обърне срещу него.
„Милиони и милиони хора гласуваха за нас“, каза Тръмп в Източната стая. „Много тъжна група хора се опитва да лиши правото на тази група хора.“
Тръмп е ядосан, че стотици хиляди гласове, изпратени по пощата- подадени непропорционално от демократите – все още се броят, оставяйки отворена възможността Байдън да оспори възможностите на Тръмп в Средния Запад. Но тези гласове бяха подадени по начин, който е също толкова легитимен, колкото бюлетините, подадени от гласоподавателите, които гласуваха в техните райони по традиционния начин.
„Подготвяхме се за голямо тържество. Печелехме всичко. И изведнъж то току-що беше отменено“, каза Тръмп.
„Това е измама за американската общественост. Това е нарушение за страната ни.“
„Честно казано, ние наистина спечелихме тези избори“, каза той, въпреки че все още са останали милиони гласове за преброяване.
Президентът направи изявление по телевизията, след като неговият опонент даде своя коментар и каза, че всички гласове трябва да бъдат преброени.
„Не е моя работа, нито работа на Доналд Тръмп, за да обявя кой е спечелил тези избори“, каза Байдън пред поддръжниците си в Уилмингтън, Делауеър.
По време на своето президентство Тръмп непрекъснато се стреми към институциите, които стоят в основата на американското правителство от десетилетия. Той е атакувал съдебната система, разузнавателните служби и е дал да се разбере например, че вярва, че Министерството на правосъдието трябва да бъде лоялно към него, а не към закона. Той дори каза, че като президент има абсолютна власт съгласно Конституцията да прави каквото си иска.
„Имам право да правя каквото искам като президент“, заяви Тръмп миналата година.
Не беше ясно веднага на какво основание Тръмп планира да се опита да поиска от Върховния съд да се намеси в изборите, тъй като до момента той не е предоставил доказателства за нередности при гласуването.
„Това са законно подадени бюлетини или поне ще бъдат определени да бъдат законно подадени от съответните местни държавни служители от окръга и държавата“, каза Бенджамин Гинсбърг, дългогодишен адвокат по републиканските избори, пред Джейк Тапър от CNN.
„И президент, който да каже, че ще лишим от право тези законно подадени бюлетини – това наистина е изключително.“
Изявлението на президента предизвика остър отговор от ръководителя на кампанията на Байдън, Джен О’Мали Дилън.
„Беше възмутително, защото е голо усилие да се отнемат демократичните права на американските граждани“, каза тя в писмено изявление.
„Преброяването няма да спре.“