Повече от 40 държави се ангажират да се откажат от въглищата в обещания, поети на срещата на върха COP26 за климата, твърди правителството на Обединеното кралство, цитирано от „BBC“.
Основните страни, използващи въглища, включително Полша, Виетнам и Чили, са сред тези, които поемат ангажимента. Но някои от най-големите зависими от въглищата страни в света, включително Австралия, Индия, Китай и САЩ, не се подписаха под обещанието. Въглищата са с най-голям принос за изменението на климата.
Подписалите споразумението са се ангажирали да прекратят всички инвестиции в ново производство на въглища в страната и в чужбина. Те също така се споразумяха постепенно да премахнат въглищната енергия през 2030-те години за големите икономики и през 2040-те за по-бедните страни, каза Обединеното кралство.
Десетки организации също подписаха обещанието, като няколко големи банки се съгласиха да спрат финансирането на въгледобивната индустрия. Mинистърът на бизнеса и енергетиката на Обединеното кралство Кваси Квартенг беше категоричен:
„Вижда се краят на въглищата.“
Той заяви още:
„Светът се движи в правилната посока, като е готов да запечата съдбата на въглищата и да прегърне екологичните и икономическите ползи от изграждането на бъдеще, захранвано от чиста енергия.“
Но бизнес секретарят в сянка на Обединеното кралство Ед Милибанд каза, че съществуват „явни пропуски“ от Китай и други големи емисии, които не са се ангажирали да спрат увеличаването на използването на въглища в страната. Той също така отбеляза, че няма нищо за постепенното спиране на петрола и газа. Милибанд добави, че правителството на Обединеното кралство „е освободило другите от хватката“.
Въпреки че е постигнат напредък в намаляването на използването на въглища в световен мащаб, през 2019 г. те все още произвеждат около 37% от електроенергията в света. Страни като Южна Африка, Полша и Индия ще се нуждаят от големи инвестиции, за да направят своите енергийни сектори по-чисти.
Хуан Пабло Осорнио, ръководител на делегацията на Грийнпийс на COP26, каза:
„Като цяло това изявление все още не отговаря на амбицията, необходима за изкопаемите горива през това критично десетилетие.“
Той допълни:
„Дребният шрифт привидно дава на държавите огромна свобода на действие да изберат сами датата си за поетапно премахване, въпреки помпозното заглавие.“