COP29: Домакинът Азербайджан се нахвърли върху Запада в защита на петролната и газовата индустрия

Коментарите бяха направени на втория ден от срещата на върха

0
19
Илхам Алиев
Илхам Алиев. Снимка: COP29 Azerbaijan, Facebook

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев използва основната си реч на срещата на върха за климата COP29, за да се нахвърли върху западните критици на петролната и газовата индустрия на страната му, заявявайки, че тя е жертва на „добре организирана кампания за клевети и изнудване“, предава „Агенция Ройтерс“.

Коментарите бяха направени на втория ден от срещата на върха, на която близо 200 държави се срещат, за да обсъдят как да намалят емисиите от изкопаеми горива, и малко преди генералният секретар на ООН Антонио Гутериш да заяви, че удвояването на изкопаемите горива е абсурдна стратегия.

Изказването на тези противоположни мнения на главната сцена подчертава предизвикателството, което е в основата на преговорите за климата: много западни държави остават зависими от изкопаемите горива, като в същото време се опитват да окажат натиск върху другите, които ги произвеждат, да преминат към по-екологични източници на енергия.

В същото време нидерландски апелативен съд издаде знаково решение по въпросите на климата в полза на петролната и газова компания Shell, като отхвърли заповедта за рязко намаляване на емисиите.

През 2023 г. приходите на Азербайджан от нефт и газ ще съставляват 35 % от икономиката на страната, което е спад спрямо 50 % две години по-рано. Правителството твърди, че тези приходи ще намалеят до 22% до 2028 г.

„Като председател на COP29, разбира се, ще бъдем силен застъпник на зеления преход и ние го правим. Но в същото време трябва да бъдем реалисти“, заяви Алиев, който определи петролните и газовите ресурси на страната си като „дар от бога“.

„Държавите не трябва да бъдат обвинявани за това, че ги притежават, и не трябва да бъдат обвинявани за това, че пускат тези ресурси на пазара, защото пазарът се нуждае от тях. Хората се нуждаят от тях.“

Той открои Съединените щати, най-големият исторически емитент на въглероден диоксид в света, и Европейския съюз за особена критика. И обясни:

„За съжаление двойните стандарти, навикът да се поучават другите държави и политическото лицемерие се превърнаха в своеобразен модус на действие за някои политици, контролирани от държавата неправителствени организации и фалшиви новинарски медии в някои западни държави.“

Съединените щати са най-големият производител на нефт и газ в света. Междувременно европейските държави имат едни от най-строгите цели в света за намаляване на емисиите до 2030 г., но същевременно се надпреварват да осигуряват нови доставки на газ след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г.

Националният съветник на САЩ по въпросите на климата Али Зайди отхвърли забележките на президента Алиев, като заяви, че ако всяка страна декарбонизира с темпото на САЩ, светът ще постигне целите си в областта на климата. ЕС отказа да коментира.

Заплащане

В следващото си изказване Гутериш заяви, че времето за ограничаване на разрушителното повишаване на глобалните температури изтича и призова световните лидери да осигурят повече парични средства за предотвратяване на хуманитарни бедствия, причинени от климата.

„По отношение на финансирането на борбата с изменението на климата светът трябва да плати или човечеството ще плати цената“, каза Гутериш и изтъкна:

„Звукът, който чувате, е тиктакането на часовника. Намираме се в последното броене за ограничаване на покачването на глобалната температура до 1,5 градуса по Целзий и времето не е на наша страна.“

Предполага се, че тазгодишната среща на върха ще бъде насочена към набирането на стотици милиарди долари за финансиране на глобалния преход към по-чисти енергийни източници и ограничаване на вредите за климата, причинени от въглеродните емисии.

Но в деня на събитието, предназначено да събере световните лидери и да даде политически импулс за маратонските преговори, много от водещите играчи не присъстваха, за да чуят посланието на Гутериш.

След победата на Доналд Тръмп, който заяви, че отново ще изтегли Съединените щати от Парижките споразумения за климата, на президентските избори в САЩ, президентът Джо Байдън няма да присъства. Китайският президент Си Дзинпин е изпратил свой заместник, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен няма да присъства.

Тази година се очертава да бъде най-горещата в историята. Учените твърдят, че доказателствата показват, че глобалното затопляне и последиците от него се развиват по-бързо от очакваното и че светът може би вече е достигнал 1,5 градуса по Целзий (2,7 градуса по Фаренхайт) затопляне над средната прединдустриална температура – критичен праг, отвъд който има риск от необратимо и екстремно изменение на климата.

В началото на COP29 необичайните горски пожари по източното крайбрежие на САЩ, които предизвикаха предупреждения за качеството на въздуха в Ню Йорк, продължиха да се разрастват. В Испания оцелелите се примиряват с най-тежките наводнения в съвременната история на страната, а испанското правителство обяви милиарди евро за възстановяване.

„Убиец на икономиката“

Срещата на върха започна в понеделник с техническо споразумение, което се смята за решаващо за стартирането на подкрепяния от ООН глобален пазар на въглеродни емисии, който ще финансира проекти за милиарди долари за намаляване на емисиите на парникови газове. Успехът беше помрачен от спор за приоритетите на срещата – процедурна борба, която противопостави европейските и малките островни държави на арабската група държави по въпроса доколко важно място в дневния ред трябва да заема бъдещето на изкопаемите горива.

Процедурите по откриването се забавиха с поне пет часа, като в крайна сметка се стигна до компромис, приет с неохота от ЕС и другите страни, участващи в срещата.

На пресконференция във вторник официалните лица от COP29 се опитаха да насочат вниманието към основната цел на срещата на върха – постигането на споразумение за годишно финансиране на борбата с изменението на климата в размер на 1 трилион долара за развиващите се страни. Ето какво заяви Саймън Стийл, ръководител на органа по климата на РКООНИК, който подпомага срещата на върха:

„Даването на възможност на всяка страна да предприеме решителни действия в областта на климата е 100% в интерес на всички страни, дори на най-големите и най-богатите. Защо? Защото климатичната криза бързо се превръща в убиец на икономиката.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments