COVID-19: Аржентина налага нов данък на най-богатите

0
162
Облагане
Снимка: Pixabay

Еднократен данък за най-богатите хора в Аржентина влиза в сила, за да помогне за финансирането на медицински консумативи и облекчения за бизнеса, тъй като страната е сериозно засегната от пандемията от COVID-19. Гражданите с активи на стойност над 200 милиона песо (2,3 милиона долара) ще трябва да платят около 3% данък върху активите си, декларирани в страната и над 5% за тези, регистрирани в чужбина, предава „BBC“.

Разпоредбата ще важи за около 12 000 души. По този начин правителството се надява да събере около 3 млрд. долара, като част от сумата ще бъде използвана за финансирането на стипендии и социални помощи. През декември сенаторите гласуваха с 42 гласа срещу 26 в полза на приемането на еднократно данъчно облагане, наречено „данък за милионерите„.

Мярката, внесена от левоцентристкия президент Алберто Фернандес, беше посрещната с критики от опозицията, която я определи като „конфискационна„. От организацията „Аржентинското селско общество“ изразиха опасения, че данъкът може да стане постоянен.

Както е известно страната е силно засегната от пандемията от коронавирус, която задълбочи и без това високите нива на бедност. Почти 40% от населението на страната живее под прага на бедността, докато равнището на безработица е 11%. В годишния доклад на „Oxfam“, който разглежда  икономическото неравенство сред населението, се посочва, че управляващите в Аржентина са решили да предприемат прогресивно данъчно облагане върху активите на богатите хора в опит да насърчат възстановяването от настоящата криза да се случи по справедлив начин.

Данъкът върху свръхпечалбите, спечелени от корпорации по време на пандемията, може да генерира 104 млрд. долара – достатъчно, за да се осигури защита срещу безработицата и финансова подкрепа за всички деца и възрастни хора в най-бедните страни.“, гласи част от доклада.

До момента в Аржентина има почти 2 милиона потвърдени случая на заразени с COVID-19 и над 47 000 смъртни случая.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments