Германия предприе предпазливи стъпки за повдигане на националната карантина в страната, позволявайки през изминалата седмица на малки магазини да възобновят дейността си, пише „BBC“.
Същевременно обаче немското правителство разби надеждите на туристическия сектор, след като обяви, че ограничението върху международния туризъм остава в сила до 14 юни.
Министърът на външните работи на страната Хейко Маас коментира, че на етапа, на който се намира Германия в борбата с коронавируса, не може да се препоръча “безгрижно и свободно пътуване”.
“Хората няма да имат възможността да прекарат почивните си дни, както са свикнали – на претъпкани плажове или в оживени планински хижи”.
По-рано в сряда Германия обяви, че е възможно икономиката на страната да се свие с рекордните 6,3% до края на годината.
“На път сме да се сблъскаме с най-тежката рецесия от началото на федералната република през 1949 насам”, коментира министърът на икономиката на Германия Петер Алтмайер.
Подобно на множество страни членки на Европейския съюз Германия затвори част от сухоземните си граници с цел ограничаване разпространението на заразата с коронавирус, като репатрира 240 000 немски туристи, намиращи се зад граница.
Немската Асоциация на туристическите оператори обяви, че до края на април се прогнозират загуби от 4,8 милиарда евро, подчертавайки, че туристическият сектор вече се нуждае от спешна правителствена помощ.
Как се справят останалите европейски страни?
Туризмът генерира 10% от приходите на Европейския съюз, като сега следва 27-те страни членки да вземат решение как да се възстанови движението на територията на Европа и отвъд.
Хърватският министър на туризма Гари Капели призова за “туристически коридори” между страните членки, като епидемиологични експерти да определят правилата за безопасност. Има сведения, че чешки туристи може да бъдат допускани в Хърватска през юли и август.
В Австрия, където бе повдигната карантината в три популярни ски курорта, може да пристъпи към поетапно възстановяване на туристическата активност, започвайки с допускането на немски туристи в страната.
Хотелите в Испания ще могат да отворят врати на 11 май, но със спазване мерките за социална дистанция, което разгневи Хотелската бизнес асоциация в Мадрид. От организацията изявиха “сериозните си опасения” за планираното отваряне в сряда, като споделиха “недоверие”, че правителството действително цели да реабилитира хотелския бизнес, предвид че “е невъзможно пристигането на международни туристи” поради затворените граници и липсата на полети.
Повдигането на ограничителните мерки във Франция се очаква да се случи най-рано на 11 май, като министър-председателят на страната Едуард Филипе обяви, че това далеч не означава, че движението в страната няма да бъде контролирано. Пътувания на повече от 100 км. ще бъдат допускани само за “обгрижване на близките и извършването на бизнес задължения”.
Призив за самолетни ваучери
Авиолиниите бяха тежко засегнати от принудителното заземяване на самолетите, като 12 страни членки на Европейския съюз излязоха с искане за законодателни промени, които да позволяват на авиокомпаниите да компенсират отменените полети на пътуващите с ваучери вместо с пари в брой.
Страните членки работят още по решаването на проблема с международните служители. Германия вече отпуснаха ограниченията за пътуващи от Полша, като Полша на свой ред се очаква да последва примера на съседката си. Протести на стотици работещи се състояха в граничещите с Германия полски градове.
Макар и Полша да планира отваряне на хотели и търговски центрове на 4 май, все още няма информация за освобождаването на презграничния човекопоток.
Отварят ли се плажовете?
Дори и да се отворят плажовете, когато и да се случи това, е много вероятно плажуването да остане привилегия само за местните жители.
Белгийски кметове от северното крайбрежие от друга страна стигнаха до споразумение да излязат с план до 8 май за спасяването на “белгийското лято”.
Франция обяви, че плажовете в страната ще останат затворени най-рано до юни, като Испания за сега следва примера на съседката си.
Пътуването между различни части на Испания също ще остане ограничено до юни.
Властите на крайбрежния испански курорт Захара де лос Атунес наскоро предизвикаха скандал, след като дезинфекцираха плажовете с белина, за да се предпазят децата от заразяване с коронавирус.