COVID-19: Икономиката на Турция „страда“, експерти се тревожат, че там може да е новото огнище

0
95
Президент Реджеп Ердоган
Президент Реджеп Ердоган. Снимка: Pixabay

Обстановката в Турция е нестабилна, а валутата й се обезценява, тъй като противоречивите методи в областта на валутната политика и бързо нарастващите случаи на коронавирус заплашват да доведат и без това крехката икономика на страната до много по-неизгодна позиция, пише „CNBC“.

Страната, която се състои от 82 милиона население е една от малкото в Европа, която не е приложила задължителен общодържавен ограничителен режим, нещо, което нейният президент Реджеп Тайип Ердоган досега избягваше да направи с надеждата да защити икономиката.

След близо две години, през които се наблюдава на обезценяване на валутата, висок дълг, намаляващи чуждестранни резерви и нарастваща безработица, Турция е в особено неизгодна позиция, за да устои на пандемия, твърдят експертите.

„Предстоят тежки времена, защото Турция вече беше в макроикономически уязвима позиция преди кризата с коронавируса“, заявиха пред „CNBC“ в понеделник от Центъра за икономически изследвания в Истанбул, след като там и в още 30 други града беше обявен временен 48-часов ограничителен режим.

Въпреки че в момента самоизолацията в Турция е доброволна, повечето търговски обекти, които не са заети в сферата на стоките и услугите от първа необходимост замразиха дейността си, а туризмът също пострада сериозно.

„Безработицата в Турция през януари вече беше 14% и вероятно тепърва ще се увеличи значително поради ограниченията, свързани с коронавируса“, обясняват специалистите.

Турция започна да регистрира повече от 3000 нови случая на заразени с коронавирус на ден след 4 април, а от 8 април насам болните са повече от 4000 души на ден  – внезапен скок, който тревожи здравните експерти.

Все пак Ердоган твърди, че неговото правителство се е справило с вируса по-добре от която и да е друга държава. Но загрижените призиви на медицинските асоциации в Турция, изискващи прозрачност и подкрепа от страна на правителството в борбата срещу коронавируса, стават все по-настоятелни, тъй като скокът в случаите на заболели буди подозрение, че обстановката в страната може да последва тази в  Италия или Испания.

„Очевидно е, че болниците в града не са се подготвили адекватно за два месеца и половина, откакто този смъртоносен вирус за пръв път попадна под светлината на прожекторите“, се казва в изявление на Истанбулската камара в началото на април. Заразените са вече над 61 000, а смъртните случаи най-малко 1,296.

В понеделник Ердоган обяви, че ще отпусне финансиране от десетки милиарди лири за предприятия, засегнати от вируса, като средства ще бъдат насочени и за покриване на разходите от безработицата и мащабното отлагане на плащания на заеми и ипотеки.

Нови болници се строят в Истанбул, дори на териториите на летищата, като до този момент са направени близо половин милион теста, каза още той.

Новият вечерен час за уикенда ще влезе в сила от 17 април и може да продължи и през следващите уикенди, каза президентът, след като миналия петък беше обявен строг ограничителен режим, включващ насоки за социално дистанциране.

Обезценени валутни резерви и тревожни инвеститори

Последните стъпки на администрацията на Ердоган сериозно притесниха инвеститорите, тъй като в понеделник Турция ограничи възможността на чужденците да търгуват с лирата на пазара за офшорни суапове, като стойността на валутата се понижи значително на фона на развиващите се пазари.

Анализаторите очакват лирата да поевтинее още повече. След като Турция вече беше засегната от валутната криза през 2018 г. и 2019 г., тази година се наблюдава увеличение на долара с 13% спрямо паричната единица на Турция, която се търгуваше на стойност 6.796 спрямо долара във вторник следобед истанбулско време, в сравнение с 5.946 в началото на годината.

Брутните резерви в областта на чуждестранна валута бързо спаднаха през последните месеци до най-ниското си ниво от 2009 г. насам, което се случи до голяма степен заради Турската централна банка, която продава долари, за да поддържа изкуствено стойността на лирата.

Анализаторите от The Economist Intelligence Unit (EIU) очакват целогодишна рецесия в Турция, като туристическият сектор ще се срине и това ще подсили натиска върху двойния дефицит и върху вече нестабилната лира, което от своя страна ще подхрани инфлацията, предупредиха още те.

Помощ от МВФ? Няма начин, твърди Ердоган

Стойността на лирата също се понижи, след като Ердоган шумно отхвърли приемането на каквато и да е подкрепа от Международния валутен фонд, макар че икономистите твърдят, че страната отчаяно се нуждае от това.

„Турция не разполага със същите ресурси, както преди 10 години, за да компенсира икономическия срив, причинен от пандемията“, твърдят експерти. „Страната ще има нужда от всякакъв вид ресурси.“

Отхвърлянето на помощ от МВФ е политически ход от страна на Ердоган, твърдят много анализатори, но според тях това е икономически необосновано.

„Идиотско е да се отхвърля сътрудничеството с МВФ, когато Турската централна банка изчерпва оскъдните си валутни резерви“, гласи част от имейла, изпратен от Тимъти Аш, старши стратег за нововъзникващите пазари в Bluebay Asset Management.

Ердоган каза в понеделник в обръщение към нацията, че Турция няма да преклони глава пред програмата на МВФ или да приеме каквото и да е налагане, което може да вкара страната в дълг.

Експертите определиха стъпките на Ердоган като самохвалство, което има за цел да помогне на страната да спаси имиджа си пред света, но според тях чуждестранните инвеститори няма да бъдат впечатлени от това.

Все пак анализаторите се съгласиха, че опции като кредит от Американския федерален резерв са несигурни и контролът върху капитала би бил пагубен за страната.

С настъпващата масова безработица, високите нужди от финансиране и кризата в здравеопазването, Турция може бързо да изчерпи възможностите си за справяне, ако не получи външни помощ.

„Като се има предвид настоящото темпо на изчерпване на резервите на Турската централна банка, страната няма време за губене, що се касае до избора на икономическа политика, която да приложи Ердоган“, обясни Аш.

 Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments