COVID-19: Испанският премиер Санчес бавно и постепеннно премахва ограниченията

0
80
Педро Санчес
Снимка: Pedro Sánchez Pérez-Castejón, Facebook

Испания планира бавно да облекчи мерките на ограничителния си режим през втората половина на май, заяви премиерът, като това ще се случи при условие, че властите изпълняват безупречно работата си. Педро Санчес поиска от парламента в Мадрид трето удължаване на извънредното положение в страната до 9 май, съобщи „BBC“.

Правителството разхлаби и ограниченията, касаещи децата, като те вече имат право да напускат домовете си. Испания наложи ограничителен режим на 14 март, като някои въведените мерки са едни от най-строгите в Европа.

В момента на децата се позволява да излизат  навън само при определени условия. След отправените към него критики, правителството обяви във вторник, че ще разреши на децата на 14-годишна възраст и дори на по-малките да излизат на разходка от 26 април нататък.

Строителният и производственият бизнес получиха разрешение да възобновят работата миналата седмица, макар и при  нови по-строги мерки за социално дистанциране и безопасност.

В момента Испания е страната с най-голям брой потвърдени случаи на заразени с коронавирус в цяла Европа. Последните данни, публикувани в сряда, показват, че броя на смъртните случаи е 21 717, като той се е повишил с 435 през последните 24 часа. Общият брой на потвърдените случаи е нараснал, достигайки  208,389.

Коронавирус
Снимка: Pixabay

Какво каза Санчес?

Обръщайки се към парламента в Мадрид в сряда, Санчес поиска извънредното положение да бъде удължено за трети път с още две седмици. Премиерът заяви, че след това Испания може да започне да облекчава ограниченията си през втората половина на май, но предупреди, че това ще се случва бавно.

„Трябва да избегнем погрешните стъпки“, предупреди той. „Ако в страната продължи да има пик на заболели от вируса и здравната ни система поддържа и подсилва това впечатление, тогава ще предложим друга стъпка.“

Законодателите ще гласуват по-късно относно удължаването на ограничителния режим. Очаква се мярката да влезе в сила, въпреки че някои партии, включително крайно дясната политическа сила „Вокс“ и две други партии от Каталуния, заявиха, че няма да я подкрепят.

Санчес добави, че очаква лидерите на ЕС да постигнат обща икономическа стратегия за борба с пандемията от коронавирус по време на видео срещата на Европейския съвет, която предстои в четвъртък. Министрите на финансите на ЕС се съгласиха да отпуснат стимулиращ финансов пакет от 500 милиарда евро на 9 април.

Испания, както Италия и Франция, призоваха за по-голяма подкрепа от страна на ЕС относно финансирането на възстановяването от икономическите последици от пандемията на държавите-членки.

Европейски съюз
Снимка: Pixabay

Какво ще стане с децата на Испания?

Извънредното положение, наложено на 14 март, включваше някои от най-строгите ограничения в Европа, като забраната за всички деца да излизат навън по каквато и да е причина.

След седмици, в които децата прекараха в изолация, опозиционни групи, благотворителни организации и здравни работници отправиха критики към продължаващите ограничителни мерки. Кметът на Барселона Ада Колау използва профила си във Фейсбук, за да отправи призив към  правителството като написа пост, озаглавен: „Освободете нашите деца“.

Във вторник правителството обяви плановете си за облекчаване на ограниченията, като заяви, че децата на възраст под 14 години ще могат да излизат навън, придружени от родителите си. Въпреки това гражданите бяха гневни, че правителството няма да облекчи мерките повече. Жителите на Мадрид излязоха на балконите си и вдигнаха шум с домакински съдове в знак на протест.

„Това е правителство, което изпълнява мерките стриктно, затова следващия уикенд ще издам заповед, позволяваща на децата под 14 години да се разхождат навън, като това ще влезе в сила от неделя, 26 април“, каза здравният министър Салвадор Ила.

Подробности за това къде и за колко време могат да прекарат навън децата ще бъдат публикувани по-късно тази седмица. Децата все още ще трябва да бъдат придружени от възрастен.

Коронавирус
Снимка: Pixabay

Какво се случва в други части на  Европа?

  • Белгия регистрира още 263 смъртни случая, като общият им брой вече е 6 662. Повече от половината от последните смъртни случаи са били на хора, настанени в старчески домове.
  • Германия ще започне клинични изследвания на нова ваксина срещу Covid-19 върху хора до края на април, в която ще участват около 200 доброволци на възраст от 18 до 55 години.
  • Само за месец Румъния събра 78 милиона евро (69 милиона британски лири), след като глоби 200 000 души, които са пренебрегнали националните ограничения, свързани с коронавируса. Това е приблизително еквивалентно на националния приход, идващ от корпоративния данък на страната за целия февруари.
  • Камерите за движение в Москва вече ще проверяват автомобилите дали имат разрешения за пътуване, тъй като руската столица затяга ограничителните си мерки. Всеки, който проявява симптоми на настинка ще трябва да си остане вкъщи, както и членовете на семейството му.
  • Четвърта поредна нощ царят безредици в парижкото предградие „Вилньов-ла-Гарен“. Социалното напрежение се увеличи още повече при въвеждането на строгите ограничителни мерки.
  • Холандската футболна асоциация възнамерява да прекрати футболния сезон, след като Холандия удължи общодържавна забрана за големи събития до 1 септември.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments