COVID-19: Изтекли документи на СЗО показват, че Китай се е забавил с пускането на важна информация

0
227
Лаборатория
Снимка от Pixabay

Китайското правителство се е забавило с пускането на важна информация за коронавируса през първите дни на пандемията, гласи информация от изтекли документи на Световната здравна организация (СЗО) и записи от събрания, получени от агенция „The Associated Press“.

Забавянето е предизвикало недоволство от страна на членовете на СЗО, макар че те публично похвалиха Китай за прозрачността на действията му. Страната изчака повече от една седмица, преди да публикува информация за генома на новия коронавирус на 11 януари, въпреки факта, че три различни правителствени лаборатории бяха изцяло секвенирали генетичния му код.

Строгият контрол върху информацията и конкуренцията в рамките на китайската система за обществено здраве са „виновниците“ за забавянето според десетки интервюта и вътрешни документи.“, предаде „The Associated Press“.

Две седмици след това Китай се е забавил и с предоставянето на по-подробни данни за пациенти и случаи на заболяването на СЗО, свидетелстват записите, което е затруднило експертните оценки дали вирусът може да се разпространява между хората и какъв риск може да представлява той за останалата част на света. Съобщава се, че един от служителите на СЗО се е оплакал с думите:

Разполагаме с много малко информация. Явно не е достатъчно да извършите правилното планиране.“

От информационната агенция заявиха още: „Служителите на СЗО са обсъждали как да притиснат Китай да извърши геномно секвениране и да предостави подробни данни за пациентите, без това да предизвика гнева на властите, които са били притеснени от липсата на достъп до информация и поставянето на китайските учени в риск.“

Китайското правителство не коментира доклада, но неведнъж е казвало, че е действа прозрачно.

От началото на пандемията ние непрекъснато споделяме информация със СЗО и международната общност по открит, прозрачен и отговорен начин„, заяви Ли Мингжу, който е начело на Международния отдел на Държавния здравен комитет на Китай, в информационен брифинг на 15 май.

В изявление от СЗО обясниха: „Нашето ръководство и персонал са работили денонощно в съответствие с правилата и разпоредбите на организацията, за да насърчат споделянето на информация еднакво с всички държави-членки и да вземат участие в откровени дискусии с правителствата на всички нива.“

Международният закон изисква държавите да предоставят информация, която може да повлияе на общественото здраве, но СЗО няма правомощия за прилагането му. Високопоставените служители сравниха липсата на сътрудничество с Китай с действията на други страни.

Институтът по вирусология на Ухан е секвенирал генома на вируса на 2 януари – малко след като в края на декември започнаха първите усилия за декодиране на генетичната структура на вируса, а други лаборатории също са се включили в изследването.

На 3 януари здравните власти в Китай са издали секретно известие, с което разпореждат на лабораториите, изучаващи вируса, да унищожат пробите или да ги изпратят в компетентни институти. Въпросното нареждане е забранило на лабораториите да публикуват информация за вируса без одобрението на правителството.

На 5 януари три други китайски лаборатории са секвенирали вируса, включително Китайският център за контрол на заболяванията. Резултатите от геномното секвениране най-сетне са публикувани на 11 януари от лабораторията в Шанхай, което е разгневило работещите в Китайският център за контрол на заболяванията. Шанхайската лаборатория временно е била затворена от властите.

Едва на 20 януари китайските власти потвърдиха официално, че е възможно предаване на вируса от човек на човек, а китайският президент Си Дзинпин призова за „навременното публикуване на информация за пандемията и задълбочаване на международното сътрудничество“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments