Тържества по случай първия учебен ден в Шумен ще има само за учениците от I, V и VIII клас. В сградата на учебното заведение ще се влиза само след филтър на входа, а при съмнение за COVID-19 са подготвени изолатори, пише „NOVA“.
От тази година Средното училище „Панайот Волов“ в Шумен е с нов директор – Росина Инджева. Тя коментира, че това е възможност да се справи с предстоящите предизвикателства. В училището вече са били получени инструкции как да се действа в новата ситуация.
Същевременно и инспектори на здравната инспекция са започнали проверки за готовността на образователната система. Илияна Борисова от РЗИ-Шумен отбеляза, че задължително трябва да има здравен работник, който да бъде разположен на входа и да следи за температура, кашлица и хрема. Този филтър ще се прилага всеки ден, а потоците от ученици ще бъдат колкото се може повече разделени.
Инджева коментира, че в СУ „Панайот Волов“ е предвидено децата в начален етап да бъдат ограничени на първия и втория етаж, а тези от прогимназиален етап – на другите два етажа. Учебният ден за малките ще започва от 08:00 часа, а за по-големите – в 08:50 часа. Влизането в сградата ще бъде през два входа – децата от началния етап ще използват централния, а тези между V и VII клас – страничния. Учениците от гимназиалния етап също ще влизат на 2 потока.
В протоколите е указано и как ще се действа при съмнения за COVID-19. От РЗИ уточняват, че дете с вируса трябва веднага да бъде изведено в помещение, предвидено за „изолатор“. След това трябва да се уведоми родителят, който да дойде с личен транспорт, така че малчуганът да се изведе безопасно от класната среда и да бъде прибран.
Рискът от заразяване е най-голям при входовете и коридорите, където редовно има струпване. Ферихан Хюсеинова от РЗИ-Шумен добави, че опасности крият и стаите, които се използват за специализирано обучение – за компютърно обучение и мултимедийни кабинети.
Изискванията към санитарните помещения са нови и по-строги. Там задължително трябва да има тоалетна хартия и еднократни кърпи за подсушаване на ръце. Сред задължителните условия тази година е топлата течаща вода.
Преподавателите сами ще могат да изберат дали да използват шлем или маска в час. Освен за учебния материал, те ще трябва да следят и здравословното състояние на учениците им. Учителката Катерина Колева отбеляза, че познават децата добре и не смята, че ще е трудно да разбере дали едно дете е със симптоми или не.
Въпреки че учебната година ще стартира присъствено, училищата са готови да преминат и на дистанционно обучение, ако ситуацията с COVID-19 го наложи.