Китайската икономика се сви за първи път от десетилетия насам през първото тримесечие на годината, тъй като ограничителните мерки, свързани с вируса, принудиха фабриките и търговските обекти да замразят дейността си.
Втората най-силна икономика в света се сви с 6,8% според официалните данни, публикувани в петък. Финансовите поражения, които пандемията от коронавирус нанесе върху китайската икономика, заплашва да засегне сериозно и други страни.
Китай е движеща сила в икономически план, тъй като е основен потребител и производител на много стоки и услуги.
Това е първият път, в който в Китай се наблюдава свиване на икономиката през първите три месеца на годината, считано от 1992 г. насам, когато започва официалното вписване на тримесечни данни за страната.
„Свиването на БВП за периода януари-март ще намери реално отражение в трайната загуба на доходи, и по-конкретно фалити на малки компании и загуба на работни места“, твърди Юе Су от Economist Intelligence Unit.
Миналата година Китай отбеляза стабилен икономически растеж от 6.4% през първото тримесечие, период, в който беше страната беше в търговска война със САЩ.
През последните две десетилетия Китай отбелязва среден икономически растеж от около 9% годишно, въпреки че експертите редовно поставят под въпрос точността на тези икономически данни.
Икономиката на Китай забави дейността си през първите три месеца на годината, тъй като въведе мащабни ограничителни мерки, за да предотврати разпространението на вируса в края на януари. В резултат на това икономистите дадоха мрачни прогнози, но официалните данни се оказаха по-лоши от очакваното.
Други ключови данни, публикувани в доклада на петък гласят:
- Фабричната продукция в страната е спаднала с 1,1% за март, тъй като Китай постепенно възобновява производството си
- Продажбите на дребно са спаднали с 15,8% миналия месец, тъй като много от купувачите са изолирани вкъщи.
- Процентът на безработицата достигна 5,9% през март, което е малко по-добре от най-високото й отчетено ниво през февруари – 6,2%.
Анализ: икономическият растеж от 6% е унищожен
Значителният спад свидетелства за сериозното въздействие, което пандемията и драконовските мерки от страна на правителството за борба с него, са оказали върху втората най-мощна икономика в света. Икономическият растеж от 6%, регистриран в последния набор от данни в края на миналата година в Китай, е напълно сринат.
Пекин заяви, че солиден икономически стимул е на път да бъде предприет, в опитите на страната да стабилизира икономиката си и да се възстанови. По-рано тази седмица от управляващата Комунистическа партия съобщиха, че ще се разшири вътрешното търсене на стоки и услуги.
Забавянето в дейността на икономиките в останалата част от света представлява значителен проблем, тъй като износът все още играе основна роля в поддържането на икономиката на Китай. Ако нещата продължават по същия начин, обстановката в страната няма да се подобри скоро.
В четвъртък Международният валутен фонд прогнозира, че китайската икономика ще избегне рецесия, но ще отбележи ръст само с 1,2% през тази година.
Публикуваните наскоро данни за заетостта показват, че официалната цифра на безработицата в правителството се е повишила рязко, като най-много е намалял броят на работещите в компании, свързани с експортната търговия.
Китай обяви редица мерки за финансова подкрепа, за да смекчи въздействието на икономическия спад, но мерките не са в същия мащаб като в другите големи икономики.
„Не очакваме големи стимули, като се има предвид, че това все още не е популярна мярка в Пекин. Вместо това смятаме, че политиците ще се примирят с ниския растеж през тази година, предвид перспективите за по-добра икономическа ситуация през 2021 г.“, казва Луис Куийс, анализатор от Oxford Economics.
От март насам Китай постепенно започна да позволява на фабриките да възобновяват производството си и на предприятията да отворят врати отново, въпреки това ще отнеме време всичко да заработи със същите темпове, както преди ограниченията.
Китай до голяма степен разчита на своите фабрики и производствени предприятия за поддържане на икономически си растеж и по тази причина страната е наречена „световната фабрика“.
Фондовите пазари в региона отчетоха нестабилни икономически данни, като индексът за Китай Shanghai Composite се повиши с 0,9%.
Японският индекс Nikkei 225 отчете скок с 2,5% в петък, въпреки че това до голяма степен се дължи на печалбите на Wall Street, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп разкри плановете си за облекчаване на ограничителните мерки.
Превод: Глория Йорданова