Клиничните изпитания за китайската ваксина срещу COVID-19, които се провеждат в Бразилия, са прекратени, след като здравните власти съобщиха за тежък медицински случай, вероятно вследствие на нежелани реакции при приложение продукта. Бразилският здравен регулатор заяви, че инцидентът се е случил на 29 октомври, но не даде повече подробности, пише „CNN“.
Ваксината, разработвана от китайската компанията „Sinovac“ е една от ваксините, които се намират в последния етап на тестване в световен мащаб. Въпреки това страната вече използва ваксината, за да имунизира хиляди хора по програма за спешно прилагане с превантивна цел. Бразилия е една от страните, най-силно засегнати от новия коронавирус, като до момента е регистрирала повече от 5,6 милиона потвърдени случая на заразени – третият най-висок брой в света след САЩ и Индия, както и близо 163 000 смъртни случая, сочат данните, събрани от университета „Джонс Хопкинс“.
Защо процесът беше спрян?
Вчера здравният регулатор в Бразилия заяви, че е постановил да се прекъснат клиничните изпитания на ваксината, носеща името „CoronaVac“, след „сериозен неблагоприятен инцидент„. Експертите не разкриха какво точно се е случило, нито къде се е случило. Последният етап от тестовете се провежда и в Индонезия и Турция, но нито една от тези страни засега не е обявила прекратяването му. Индонезийската държавна компания „Bio Farma“ заяви по-рано днес пред „Reuters“, че собствените й опити, свързани с ваксината на „Sinovac“ „вървят безпроблемно„.
Една такава пауза в клиничните изпитания не е нещо необичайно. През септември Великобритания също прекрати изпитанията за друга ваксина срещу вируса, след като един от доброволците получи нежелана реакция. Изпитанията за ваксината, разработвана съвместно от „AstraZeneca“ и Оксфордския университет, бяха възобновени няколко дни по-късно, след като регулаторите заявиха, че е безопасно те да продължат. Преди време президентът на Бразилия Джаир Болсонаро изрази открито предпочитанията си към ваксината, разработвана от „AstraZeneca“, заявявайки, че правителството му няма да купи ваксина срещу COVID-19, произведена в Китай.
На кой етап се намираме в момента?
Ваксината „CoronaVac“ е една от ваксините, които се намират в последния си етап на тестване – известен като фаза 3. Това е решаващ момент в разработването на една ваксина, тъй като именно тогава много експериментални ваксини губят възможността да бъдат официално одобрени.
Новината за спирането на тестовия процес в Бразилия дойде малко след като конкурентният разработчик на ваксини, американската фармацевтична компания „Pfizer“, заяви, че нейният продукт е показал 90% ефективност. Миналия месец експерти от Оксфорд направиха обзорен анализ на смъртта на доброволец в Бразилия, като заявиха, че при оценката не са констатирани никакви опасения, свързани с безопасността на процеса.
Как Китай използва експерименталните ваксини?
Освен клиничните изпитания от фаза 3, които се провеждат в чужбина, Китай прилага и опити за експериментални ваксини срещу коронавируса и на собствена територия.
„CoronaVac“ е сред трите експериментални ваксини срещу вируса, които Китай използва за инжектиране на стотици хиляди хора по програма за спешно прилагане с превантивна цел. Миналият месец “BBC” засне стотици хора, чакащи на опашка, за да приемат ваксината, след като властите одобриха разпространението на продукта и прилагането му върху всеки, който желае да бъде ваксиниран. Бизнесмен, който трябва да бъде инжектиран с втората необходима доза от ваксината обясни пред “BBC”, че ще бъде инжектиран, добавяйки, че това си струва, предвид високата степен на заразяване в чужбина.
Неотдавна компанията „Sinovac“ заяви, че почти всички нейни служители и техните семейства са били ваксинирани с продукта. Междувременно китайски здравен служител потвърди, че до момента при клиничните изпитания не са наблюдавани сериозни странични ефекти.