COVID-19: Най-бедните в света не трябва да бъдат „стъпквани“в надпреварата за достъп до ваксини

0
162
Ваксина
Снимка от Pixabay

Най-бедните и най-уязвимите в света не трябва да бъдат „стъпквани в паническата надпревара“ за достъп до ваксините срещу COVID-19, предупреди ръководителят на Световната здравна организация. Д-р Тедрос Адханом Гебрейсус заяви, че успешните ваксини трябва да бъдат разпределени по справедлив начин и че са необходими 4,3 млрд. долара, за да се подпомогне финансирането на схемата за разпространение на лекарствените продукти. Той каза oще, че въпросът не опира до това дали светът може да си позволи да осигури равен достъп до ваксините чрез споделяне, а до това дали може да си позволи да не го направи.

Понастоящем четири компании, които разработват ваксини, съобщават за добри резултати от финалните фази на клиничните си изпитания. Последната ваксина която се оказа много ефективна срещу коронавируса, е ваксината разработена съвместно от Оксфордския университет и компанията „AstraZeneca“. Предимство е и фактът, че производственият процес на този продукт е много по-евтин, отколкото тези, наскоро обявени от други компании, и може да има по-голямо положително въздействие в борбата с инфекцията в световен мащаб. Въпросната ваксина, която  според учените може да предложи до 90% защита, е по-лесна за съхранение и транспортиране, в сравнение с ваксините на „Pfizer” и“BioNTech“, както и на „Moderna“. Още една ваксина, разработена в Русия, носеща името „Sputnik V“, вече е известна с добри резултати от трите фази на клиничните изследвания.

Какво смята Тедрос за напредъка в процеса на разработване на ваксината?

По време на виртуална пресконференция в понеделник д-р Тедрос заяви, че обещаващите резултати от клиничните тестове за ваксини означават, че „светлината в края на този дълъг тъмен тунел става все по-ярка„. Значимостта на това научно постижение не може да бъде преувеличена.“, каза той и добави: „В историята не са разработени толкова много ваксини за такъв период от време, колкото тези.“ Ръководителят на СЗО обясни, че ваксините, в комбинация с други изпитани мерки за опразване на общественото здраве, ще помогнат за „овладяване на пандемията„. Въпреки това той подчерта, че макар да разбира, че „всяко правителство има право да иска да направи всичко възможно, за да защити своя народ„, все пак е загрижен, че по-богатите страни ще изкупят наличните запаси от успешни ваксини, оставяйки по-бедните нации с празни ръце. По-рано екипът на СЗО заяви пред BBC, че действията в борбата срещу глобалната пандемия „трябва да бъдат колективни“.

Как СЗО смята да помогне на бедните нации?

Тедрос призова повече държави да се присъединят към ключовата глобална схема за споделяне на ваксини, за чието създаване СЗО спомогна. Схемата е известна като „Covax“, като по официална информация вече 187 държави са се присъединили. Проектът има за цел да достави 2 милиарда дози ваксини по целия свят до края на 2021 г., но все още се опитва да събере средствата, необходими за разпределяне на доставките в повече от 90 страни с ниски доходи и други икономики, които са се регистрирали. Тедрос заяви, че спешно са необходими 4,3 млрд. долара за подпомагане на масовите поръчки и доставката на тестове и лекарствени средства до края на годината, като добави, че проектът ще се нуждае от още 23,8 млрд. долара през 2021 г. Междувременно бяха изразени и опасения относно факта, че няколко страни, които са заявили участието си в „Covax“, включително Великобритания и Канада, преговарят директно за собствени сделки с фармацевтични компании. „Те инвестират щедро в Covax, но в същото време подкопават общите усилия, тъй като отнемат дози от пазара, в момент, за който знаем, че търсенето ще надмине предлагането.“, обясни Андреа Тейлър, изследовател от университета „Дюк“ в американския щат Северна Каролина.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments