Отново сме в позната ситуация – налице е нарастваща тревожност относно нов щам на COVID-19. Въпросният щам е най-силно мутиралата версия на вируса, откривана досега. Списъкът с мутации на COVID-19 е много дълъг. Един учен го определя като „ужасяващ„, а друг твърди, че това е най-лошият щам, който е изследвал.
Според експерти новият щам все още не представлява опасност за целия свят, тъй като потвърдените случаи са съсредоточени предимно в една провинция в Южна Африка. Въпреки това има индикации, че заразата може бързо да се разпространи и в други части на света. Веднага възникват въпроси за това колко бързо се разпространява новият щам, способността му да „пробива защитата“ на организма, осигурявана от ваксините, както и какво трябва да се направи по отношение на борбата срещу него и превенцията от заразяване. Има много спекулации, но много малко ясни отговори.
И така, какво знаем засега?
Новият щам е известен като B.1.1.529 и вероятно ще получи гръцко кодово име (както другите щамове „Алфа“ и „Делта“) от Световната здравна организация в рамките на днешния ден. Важно е да се отбележи също, че той е изключително силно мутирал. Професор Тулио де Оливейра, който е начело на Центъра за епидемична реакция и иновации в Южна Африка, заяви, че е налице „необичайно съзвездие от мутации„, което то е „много различно“ от другите разпространени щамове. По време на брифинг за медиите професор де Оливейра разкри, че до момента са открити общо 50 мутации на вируса и над 30 на шиповия протеин, който е целта на повечето ваксини и ключът, който вирусът използва, за да „отключи“ вратата към клетките на тялото ни. Увеличавайки още повече домейна за свързване на рецепторите (това е частта от вируса, която осъществява първия контакт с клетките на нашето тяло), той има 10 мутации в сравнение със само две мутации при щама „Делта“, който обхвана целия свят. Това ниво на мутация най-вероятно произхожда от един пациент, който не е успял да се пребори адекватно с вируса.
Многото мутации на един вирус не означават непременно нещо лошо. Важно е да се знае обаче какво всъщност правят тези мутации, веднъж навлезли в организма. Опасенията на учените са свързани най-вече с факта, че новата версия на коронавируса сега е коренно различна от оригинала, който се появи в Ухан, Китай. Това означава, че ваксините, които са проектирани с помощта на оригиналния щам, може да се окажат недостатъчно ефективни. Някои от мутациите са били наблюдавани и преди при други щамове, което дава известна представа за вероятната им роля при този нов щам. Например мутацията N501Y изглежда улеснява разпространението на вируса. Има и други мутации, които затрудняват антителата да разпознават вируса и могат да направят ваксините по-малко ефективни, но има и други, които са напълно нови.
Професор Ричард Лесълс от университета в Квазулу-Натал в Южна Африка твърди: „Има опасения, че този вирус вероятно има повишена предавателна способност, което означава повишена способност да се разпространява от човек на човек, но може също така да е в състояние да заобикаля някои части от имунната ни система.“
Научните изследвания в лабораторни условия ще дадат по-ясна картина за потенциалните опасности, свързани с новия щам, но отговорите несъмнено ще дойдат по-бързо от реалната ситуация по света. Все още е рано да се правят категорични заключения, но вече има ясни признаци, които предизвикват безпокойство сред учените.
По официални данни има 77 напълно потвърдени случая в провинция Гаутенг в Южна Африка, четири случая в Ботсвана и един в Хонконг (заразеният пациент е пътувал до Южна Африка). Въпреки това има индикации, че мутиралият вирус се е разпространил и в други части на света. Този щам изглежда дава странни резултати (известни като отпадане на S-ген) в стандартните тестове и които могат да се използват за проследяването му, без да се прави пълен генетичен анализ. Това предполага, че 90% от случаите в Гаутенг вече вероятно са от този щам и той може вече да присъства в повечето провинции в Южна Африка. Все пак, все още не може да се каже категорично дали той се разпространява по-бързо от вече познатия щам „Делра“, дали протича по-тежко или до каква степен поразява имунната защита на организма, придобита след ваксинацията.
Заключението е, че засега пред себе си имаме нов щам, който поражда сериозни опасения, макар че все още липсват категорични доказателства за неговата сериозност. Урокът от пандемията е, че не можем винаги да чакаме да получим всички отговори, за да действаме адекватно.