COVID-19: Опитите за ваксина са били замразени след разболяване на доброволец

0
293
Ваксина
Снимка от Pixabay

Финалните клинични изпитания за ваксината срещу COVID-19 във Великобритания, разработвани съвместно от „AstraZeneca“ и Оксфордския университет, бяха временно прекратени, след като един от участниците получи нежелана реакция. „AstraZeneca“ определи това като „рутинна“ пауза в състояние на „необяснимо неразположение„.

Резултатите от клиничните изпитания на ваксините се следят отблизо по целия свят. Ваксината, която се разработва от „AstraZeneca“ и Оксфордския университет се разглежда като силен претендент сред десетките, предложени в световен мащаб. Имаше големи надежди, че ваксината може да се окаже една от първите, които ще се появяват на пазара, след успешно тестване на фаза 1 и 2. Преминаването на тестването на продукта към фаза 3 през последните седмици се провежда с участието на около 30 000 доброволци в САЩ, Великобритания, Бразилия и Южна Африка. Така наречената фаза 3 често включва участието на хиляди хора и може да продължи няколко години.

Какво твърдят разработчиците?

Във всички места за провеждане на клинични опити дейността е временно прекратена, докато независимо разследване преглежда данните за безопасност, преди регулаторните органи да решат дали процесът може да се поднови, съобщава „BBC“.

При такива мащабни клинични опити нежеланите реакции се случват непланирано, но трябва да бъдат разгледани от независими експерти, за да се провери ситуацията внимателно.“, обясни говорител на Оксфордския университет.

Това е вторият път, когато въпросните изпитания за ваксина срещу коронавируса в Оксфорд са прекратени, отбелязва кореспондентът на „BBC“. Такива събития са рутинни при мащабни изпитания и се случват всеки път, когато доброволец е приет в болница и причината за неговото заболяване не е ясна веднага. Предполага се, че изследванията ще бъдат подновени до броени дни.

Къде сме ние в процеса на търсене на ваксина?

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че иска в САЩ да има готова ваксина, която да се предлага свободно преди изборите на 3 ноември, но неговите коментари породиха опасения, че политиката може да вземе превес над безопасността, ако се избърза с разработването на продукта.

Вчера група от девет разработчици на ваксини срещу вируса се опита да успокои обществеността, като обеща тържествено да спазва научните и етични стандарти в търсенето на ваксина. „AstraZeneca“ е сред деветте компании, поели ангажимента да кандидатстват за регулаторно одобрение след като ваксините преминат през трите задължителни фази на клинични изследвания. Другите известни фармацевтични гиганти са „Johnson & Johnson“, „BioNTech“, „GlaxoSmithKline“, „Pfizer“, „Merk“, „Moderna“, „Sanofi“ и „Novavax“.

Световната здравна организация (СЗО) казва, че близо 180 кандидати за ваксина провеждат тестове по целия свят, но нито един от тях все още не е завършил финалните клинични изпитания. Въпреки това в Китай и Русия започнаха да ваксинират някои от ключовите си работници с местно разработени ваксини. Всички те са в списъка на СЗО, но все още се намират във фаза на незавършени клинични опити.

Междувременно националният регулаторен орган в САЩ  – Администрацията по храните и лекарствата, предложи ваксините срещу COVID-19 да бъдат одобрени преди завършване на трета фаза на клиничните изпитания.

Миналата седмица стана ясно също, че Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ е призовал отделните щати да обмислят отказ от определени изисквания, за да бъдат в готовност да започнат да разпространяват потенциалната ваксина до 1 ноември – два дни преди президентските избори в страната – на 3 ноември. Въпреки че президентът Тръмп намекна, че може да има налична ваксина преди изборите, неговият демократически опонент Джо Байдън изрази скептицизъм, като подчерта, че се съмнява Тръмп да изслуша препоръките на учените и да приложи прозрачен процес.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments