Париж ще затвори напълно всички барове от утре, след като френското правителство отправи сериозно предупреждение за разпространението на COVID-19 в града, тъй като случаите на заразени нараснаха значително. Ограниченията ще продължат две седмици, като пълните подробности ще бъдат обявени по-късно днес, съобщиха от кабинета на премиера Жан Кастекс.
Вчера Франция е съобщила за 12 565 случая на заразени с COVID-19. Миналата седмица град Марсилия затвори баровете и ресторантите си. Максималната степен на тревога във обичайно влиза в сила във Франция, когато нивото на инфекция в дадено населено място надвишава 250 на 100 000 души и поне 30% от леглата в интензивните отделения са запазени за пациенти, заразени с вируса. „Тези мерки, необходими в борбата за ограничаване на разпространението на вируса, ще се приложат за Париж и трите департамента, непосредствено заобикалящи го, за период от две седмици.“, обясниха от министерския кабинет.
Ресторантите в града ще трябва да въведат нови санитарни условия, за да останат отворени, а университетските лекционни зали трябва да работят с половин капацитет. Ресторантите и бистрата, които предлагат храна, както и алкохол, могат да останат отворени, стига да регистрират данни за контакт с клиентите си и да затварят до 22:00 ч. всяка вечер. Сега работата от вкъщи трябва да стане приоритетна повече от всякога, се казва още в изявлението.
Вътрешният министър Джералд Дарманин призна, че затварянето на барове би било трудно за парижани. „Ние сме французи, обичаме да пием, да ядем, да живеем, да се усмихваме и да се целуваме.“, каза той вчера пред френските телевизионни канали „LCI“ и „Europe 1“. На 26 септември Марсилия, вторият голям град във Франция, затвори всички барове, ресторанти и фитнес зали за две седмици. Обществените места, включително театрите, музеите и кината, също трябваше да бъдат затворени, в случай че не въведат строги превантивни мерки. Това предизвика гневът на служителите в местните търговски обекти, които заявиха, че не са били уведомени своевременно.
Франция се бори да ограничи нарастващия процент на новите случаи на заразени, който започна да нараства рекордно в края на август. В събота здравните власти съобщиха за близо 17 000 случаи на инфектирани, което е най-високият процент от началото на мащабното тестване в страната. Правителството обяви, че не възнамерява да въведе ограничителен режим в цялата страна, но ще наложи по-строги мерки в онези градове, в които е концентриран вирусът.
Какво се случва на други места в Европа?
- В Чешката република е въведено извънредно положение, тъй като правителството се бори да овладее нарастващия брой случаи на заразени с новия коронавирус. От днес ще бъдат въведени нови мерки за срок от две седмици, включително затваряне на средните училища и ограничаване брой на клиентите до шест човека на маса в ресторантите и баровете. Основните училища ще останат отворени. През последните две седмици страната регистрира втория най-висок брой нови случаи на заразени – 100 000 души след Испания, като наред с това вече е на четвърто място по брой смъртни случаи в Европа.
- Този уикенд в испанската столица Мадрид беше въведен ограничителен режим, като жителите й могат да пътуват само извън кварталите си, и то за по причини от първа необходимост. Баровете и ресторантите не могат да обслужват посетители след 20:00, а групите не могат да надвишават шест души. Честотата на заразяване в Мадрид е около 700 случая на 100 000 души през последните две седмици. За страната това означава почти 300 заразени на всеки 100 000 души, което най-високият процент от всички държави в Европа в момента.
- Италианският здравен министър заяви вчера, че правителството вероятно ще въведе нови мерки за контрол на вируса през следващата седмица. Нарастването на инфекциите в южната част на страната е свързано със заразяването на високопоставени служители. Мерките вероятно ще се състоят в задължително носене на маски на открито в цялата страна, както и ограничение в броя на хората, посещаващи социалните събирания.