През 2020 година театърът на Българската армия навърши 70 години, припомня „БНТ“. Началото е поставено от един унгарски търговец на тютюн – Алдар Оттай. Освен с търговия, той, както бихме казали днес, развива и културни проекти. През 1907 г. заедно със своя съгражданин Сигмунд Силаги построява първото съвременно кино в София, а именно „Модерен театър”, което се намира на днешния бул. „Мария Луиза”. Директорът на театъра Мирослав Пашов разказва:
„Имахме цели шест дати, на които трябваше да честваме, имахме огромното желание да поканим всички наши ветерани, приятели, всички, които ни обичат и които са били винаги с нас. За голямо съжаление, COVID-19 малко ни спря, но аз съм повече от убеден, защото съм заклет оптимист, че това честване ще се случи, тъй като целият сезон сме го посветили на честването на 70-годишнината на театъра на Армията. През годините в театъра се изградиха особени вътрешни отношения.Едното от които за мене е приемствеността. И до този момент доайенът на театъра Васил Михайлов играе на сцената, с него са актьори от самото начало на театъра като Иван Налбантов, Петър Димов, като Меглена Караламбова. Всички те са с нас и участват активно в репертоара на театъра. Другото е редът и дисциплината. Армейският дух е запазен.“
Според актьора Георги Кадурин театърът си има нужда от малко блясък, макар и изкуствен, а тази пандемия го лишава именно от това – от неговата празничност. Той заяви:
„За актьора се превръща в някаква такава мимикрия в 30%-ен салон, публиката с маски, реакциите са различни – не само защото е по-малко, а има някакво витаещо, не страх, но не чрезвичайно поведение на публиката. Театърът е станал много по-динамичен.“
Директорът смята, че този натиск на пандемията не може да не роди безумия и допълни:
„Затова, аз мисля, че точно ние, които, дето се казва, сме на първа линия, с театъра, с качествата, с възможностите си, сме тези, които ще внесем един нов дух, едно спокойствие в хората.“