COVID-19: Популярна статия за хидроксихлорохинхидроксихлорохин бе свалена

0
221
Хидроксихлороквин
Снимка: Wikimedia Commons

Популярна статия, сочеща за увеличаване риска от смърт при приема на хидроксихлорохин от COVID пациенти бе свалена, след като се появиха опасения относно достоверността на използваните данни, предава “BBC”. Трима от авторите на труда обявиха, че не могат да гарантират достоверността на направените заключения, тъй като “Surgispehere” – компанията осигурила научните данни, не допуска независимо изследване на информацията. 

На база проучването Световната Здравна Организация преустанови тестването на ново лекарство против малария. Световни лидери, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп, продължават да се застъпват за употребата на медикамента. 

Изпълнителният директор на “Surgispehere” Сейпън Десай, който е и четвъртият автор на статията, коментира за ежедневника “The Guardian”, че би оказал съдействие на независим одитор, но споделянето на информация би било в разрез с “правните договорки за конфиденциалност на фирмената информация”

Какво заключава изследването?

В изследването, на което се базира статията, публикувана през миналия месец в здравния журнал “The Lancet”, са участвали 96 000 COVID пациента от 671 болници в цял свят. На близо 15 000 от тях е изписан хидроксихлорохин или сходния му хлороквин при самостоятелно лечение или в комбинация с антибиотик. Докладът заключава, че няма установени ползи при лечението на новия коронавирус, като в отделни случаи медикаментът е довел до развиването на неравномерен сърдечен ритъм и дори до смърт. 

Мандип Мехра, преподавател от Харвард, който ръководи изследването заедно с Франк Русчитцка от университетската болница в Цюрих и Амит Пател от университета в Юта, коментира в изявление, че са се опитали да организират независим анализ на данните, който впоследствие е бил отказан от “Surgispehere”.

“Дълбоко се извиняваме на всички читатели, редактори и на медицинския журнал за злепоставянето и неудобството, което сме причинили”, обяви научният екип. 

Има ли данни за ефективността на медикамента в лекуването на COVID-19?

Има известни опасения от страна на научната общност за прилагането на подобни лекарства в борбата с новия коронавирус. Хидроксихлорохинът е безопасен при лечението на малария и болести като лупус или артрит, но към момента няма клинични изследвания, препоръчващи употребата му за лечението на COVID-19. 

Клинични изследвания на университета в Минесота сочат, че хидроксихлорохинът не е ефективен при превенцията на коронавируса. Световната Здравна Организация обяви на 3 юни, че ще продължи тестването на медикамента, което бе преустановено през изминалия месец. Други изследвания по темата се провежда в редица страни, сред които Великобритания, Съединените щати и Сенегал. 

През март Агенцията по лекарствата и храните на Съединените щати допусна “извънредна употреба” на медикамента при ограничен брой болнични случаи. Впоследствие агенцията излезе с предупреждение за употребата му поради сведения за сърдечно-съдови усложнения при някои от пациентите. 

Защо медикаментът набра популярност?

Въпреки опасенията за безопасността и ефикасността на медикамента президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви през май, че приема хидроксихлорохин като превантивна мярка срещу COVID-19, но впоследствие коментира, че възнамерява да го спре. Тръмп на няколко пъти повдигна темата за обещаващия потенциал на лекарството. В пресконференция от април президентът обяви:

“Какво имате да губите? Взимайте го”.

Вследствие на коментарите на Тръмп в САЩ бе регистриран ръст в изписването на хидроксихлорохин и сходното му лекарство хлороквин. Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро също обяви във видео клип във Фейсбук, че “хидроксихлорохинът дава резултати навсякъде”. Впоследствие социалната мрежа свали публикацията поради противоречие с правилата за дезинформация на компанията. Същевременно в световен мащаб се наблюдава ръст в търсенето на медикамента. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments