COVID-19: Пратеник на СЗО се бои от трета вълна на пандемията и критикува Европа

0
106
COVID-19
Снимка: Pixabay

Специален пратеник на Световната здравна организация (СЗО) прогнозира трета вълна от пандемията на COVID-19 в Европа в началото на 2021 г., ако правителствата повтарят същите действия, които според него са били крайно недостатъчни за предотвратяване на втората вълна на инфекцията.

„Те пропуснаха изграждането на необходимата инфраструктура през летните месеци, след като успяха да овладеят първата вълна.“, обясни Дейвид Набаро от СЗО в интервю за швейцарски вестници. „Сега сме изправени пред втората вълна на пандемията. Ако не се изгради необходимата инфраструктура, ще имаме трета вълна в началото на следващата година. “, добави Набаро, британец, който претърпя неуспех в опитите си да заеме длъжността генерален директор на СЗО през 2017 г.

Европа за кратко се радваше на ниски нива на новозаразени с COVID-19, които сега отново се увеличават. Това се вижда нагледно в Германия и Франция, където вчера случаите нараснаха значително – 33 000 души общо, а в Швейцария и Австрия ежедневният брой потвърдени случаи също достига хиляди души. Подобна е и ситуацията в Турция, която е регистрирала рекордния брой 5532 нови случаи. Набаро разкритикува хода на Швейцария да позволи ски мероприятията, макар и с маски, предвид факта, че други алпийски държави като Австрия са затворили курортите си. Набаро изрази опасенията си, че Швейцария може да достигне много високо ниво на заболеваемост и смъртност заради тези свои действия. Пратеникът на СЗО приветства реакцията на някои азиатски страни като Южна Корея, където броят на заразените в момента е сравнително нисък:

Хората са напълно ангажирани с проблема, те спазват поведение, което възпрепятства разпространението на вируса. Те спазват дистанция разстояние, носят маски, изолират се, когато са болни, измиват ръцете си и повърхностите, които може да са заразени. Също така се опитват да опазят най-уязвимите групи на обществото.“

Набаро подчерта още, че Азия не е облекчила преждевременно наложените ограничения. „Трябва да изчакате, докато броят на новите случаи се понижи и се задържи трайно нисък. Действията на Европа за борба с вируса не бяха достатъчни.“, добави той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments