Във Великобритания се подготвят тестове за използването на кръв от оцелелите от коронавирус за болнично лечение на COVID-19. Департаментът за кръвопреливане и трансплантации към великобританската Национална Здравна Служба призовава хора, възстановили се от COVID-19, да дарят кръв, за да се изследва потенциала на плазменото лечение, пише „BBC“.
Здравните експерти се надяват, че изградените антитела ще могат да се използват за изчистването на вируса при болни пациенти.
В Съединените щати вече има мащабна инициатива за изследване на лечението, което включва над 1 500 болници от цялата страна. При заразяване с COVID-19 имунната система на пациента изгражда антитела, които атакуват вируса. С времето тези антитела се натрупват в човешката плазма – течната част от кръвта.
Националната Здравна Служба вече е започнала да установява контакт с възстановили се от COVID-19 пациенти, за да се изследва дали плазмата им може да бъде използвана за лечение на заболяването. В изявление държавната здравна структура коментира:
“Смятаме, че лечението има достатъчно потенциал да бъде подложено на първоначални тестове за лекуване на COVID-19”.
“След приключване на тестовете ще стане ясно дали преливане на плазма ще ускори възстановяването на болните от COVID-19 пациенти, както и дали ще увеличи шансовете им за оцеляване”.
“Всички клинични тестове се изпълняват стриктно съгласно здравните процедури с цел да се гарантира безопасността на пациентите, както и за да се достигне до еднозначни резултати. Работим усърдно с правителството и всички свързани структури, за да приключим тестването възможно най-скоро”.
Има ли други ангажирани с изследването?
Редица организации във Великобритания изследват потенциала на лечението с кръвна плазма. Уелската университетска болница в Кардиф обяви тази седмица, че има готовност да тества новото лечение. Сър проф. Робърт Лехлер директор на Академията на медицинските науки и изпълнителен директор на организацията на Кралските Здравни Партньори, включващи кралския колеж в Лондон и три други ключови болници в Лондон, също изяви желание да инициира тестване на лечението.
Проф. Лехлер иска, докато се подготвят тестове с по-големи мащаби, да тества лечението при тежко болни пациенти, за които нямат други алтернативи за лечение. Той коментира:
“Ще се разочаровам, в случаи че през идните седмици не съумеем да подложим първите пациенти на лечението. Да се надяваме, че Националната Здравна Служба ще съумее да започне тестването в кратки срокове”.
По негови думи Великобритания се бави с изследването.
“Мисля, че в много случай ще се поглеждаме назад към пандемията и ще се питаме, защо не сме реагирали по-бързо. Това може да се окаже един от тези случаи”.
Какво се случва в останалата част от света?
В различни части на света вече се подготвя тестване на плазменото лечение. За по-малко от три седмици учени от Съединените щати стартираха общонационален проект, включващ близо 600 пациенти. Проф. Майкъл Джойър от клиниката Майо е ръководител на проекта. Той коментира:
“От първата седмица на тестването установихме, че засега няма повод за сериозни опасения за здравето на пациентите, като лечението не изглежда да предизвиква много неочаквани странични ефекти”.
“Има частични свидетелства за подобряване на обмена на кислород в организма, както и за други подобрения при пациентите. Неминуемо това е окуражаващо, но ни трябват категорични доказателства, преди да се стигне до окончателни заключения.“
Той поясни още, че лечението е “нерафинирано, но готово”.
“Има много неща, които не са ни ясни относно кръвната плазма. През идните седмици предстои да съберем повече информация относно какво се съдържа в плазмата, компонентите й, нивата на антитела, както и относно други важни за лечението фактори.”
“В лекарската професия понякога се налага да поемеш риска, когато се отвори такава възможност”.
Как подходът е помогнал при минали пандемии?
Преливането на кръв от възстановили се пациенти не е нова практика в медицината. Прилагана е преди повече от 100 години по време на грипната епидемия в Испания, както и при еболата и вируса ТОРС.
Въпреки това за сега има малко изследвания върху ефективността на лечението, като ще трябва да бъдат проведени още много, за да се установи доколко успешно би било в борбата с коронавируса.
В Съединените щати има множество доброволци. Завеждащият лекар към нюйоркския кръвен център Брус Сакс коментира:
“Хората са невероятни. Доброволци не престават да идват”.
“Имаме стотици донори и събрани над 1 000 проби. Невероятен опитмизъм изпълва сърцето, когато толкова много хора, преминали заболяването с различни усложнения, се интересуват само и единствено от това “как могат да помогна на другите”.
Учените обаче предупреждават, че плазмата не е магическо лечение. От друга страна леченията за коронавирус са ограничени, така че надеждата е да помогне до откриването на ваксина.
Превод: Ивайло Йотов