Русия отхвърли изразените опасения от страна на други държави относно безопасността на разработената от руски учени ваксина срещу COVID-19, като ги нарече „абсолютно безпочвени“. Вчера страната заяви, че въпросната ваксина е получила одобрение от съответните регулаторни органи след по-малко от два месеца проведени тестове върху хора. Въпреки това експертите изразиха опасения относно бързата разработка на продукта на Русия, а наред с това все по-голям брой страни не крият своя скептицизъм.
Учени в Германия, Франция, Испания и САЩ призовават за повишено внимание при прилагане на ваксината. „Изглежда нашите чуждестранни колеги усещат специфичните конкурентни предимства на руските лекарства и се опитват да изразят позиции, които са абсолютно безпочвени.“, заяви министърът на здравеопазването на Русия Михаил Мурашко пред информационната агенция „Interfax“ днес. Той добави, че ваксината ще бъде налична скоро. „Първите пакети от медицинската ваксина ще бъдат получени в рамките на следващите две седмици и ще бъдат предназначени предимно за лекари.“, обясни министърът.
Руските власти заявиха, че планират да започнат масови ваксинации през октомври. Официалното изявление вчера беше отправено от президента Владимир Путин, който заяви, че ваксината е преминала всички необходими тестове и дори дъщеря му вече е ваксинирана.
От Световната здравна организация (СЗО) на свой ред заявиха, че в момента провеждат преговори с руските власти за предприемане на тестове и проучване на ваксината, която носи името „Sputnik-V“. Тя не е сред списъка на шестте ваксини, които са достигнали фазата, състояща се от три клинични изпитания, които включват по-широко разпространени тестове върху хора.
Каква беше реакцията?
Напредъкът, който Русия твърди, че е постигнала по отношение на ваксината срещу новия коронавирус, беше посрещнат скептично от здравните служители и медиите в САЩ и Европа. Днес министърът на здравеопазването на Германия изрази опасения, че продуктът не е тестван правилно. „Може да се окаже опасно да започнете да ваксинирате милиони хора толкова рано, защото това може да доведе до негативно възприемане на идеята за ваксинация, ако нещата се объркат.“, заяви Йенс Шпан пред местните медии. „Въз основа на всичко, което знаем ваксината не е достатъчно тествана.“, добави той. „Не става въпрос за това да бъдеш първи по някакъв начин, а да разполагаш с безопасна ваксина.“
На други места в Европа също изразиха скептицизъм – Изабел Имберт, изследователка от Френския национален център за научни изследвания в Марсилия, заяви, че обещаването на лек твърде рано може да бъде „много опасно„.
Най-добрият експерт в областта на вирусите в САЩ – д-р Антъни Фочи, заяви, че също се съмнява в твърденията на Русия. „Надявам се, че руснаците действително са доказали по безспорен начин, че ваксината е безопасна и ефективна.“, каза той пред „National Geographic“. „Сериозно се съмнявам, че са го направили.“
Междувременно базираната в Москва Асоциация на организациите за клинични изпитвания (Acto), която представлява най-добрите световни компании в областта на лекарствените продукти в Русия, призова здравното министерство да отложи одобрението на ваксината до приключването на трите фази клинични тестове.
Все пак някои страни реагираха по-положително на изявлението на Москва. Във Филипините президентът Родриго Дутерте предложи да изпробва ваксината върху себе си. „Вярвам, че произведената от вас ваксина е наистина добра за човечеството.“, каза той. „Аз ще бъда първият, който ще я изпробва върху себе си.“ Израел на свой ред заяви, че ще започне преговори за закупуването на лекарствения продукт, ако се установи, че е той е „сериозен“.
Какво знаем за ваксината?
Руските учени заявиха, че изпитванията на ваксината на ранен етап са приключили и резултатите са успешни. Руската ваксина е разработена с помощта на адаптирани щамове на аденовируса – вирус, който обикновено причинява обикновената настинка, за да предизвика имунен отговор.
Одобрението на ваксината от руските регулаторни органи е факт преди завършването на по-мащабното проучване, включващо хиляди хора, известно като трета фаза на клиничните изпитания. Експертите смятат тези изпитвания за съществена част от процеса на тестване. Въпреки това, Мурашко заяви вчера, че ваксината е „доказана като високоефективна и безопасна“, обявявайки я за сериозна стъпка към „победата на човечеството“ над COVID-19.
Русия оприличи търсенето на ваксина срещу новия коронавирус на надпреварата за завладяването на космоса, оспорена от Съветския съюз и САЩ по време на Студената война. Преди това Русия беше обвинена от Великобритания, САЩ и Канада, че се опитва да открадне изследвания, свързани с COVID-19.
В момента повече от 100 ваксини по света са в процес на ранна разработка, като някои от тях се тестват върху хора по време на клиничните изпитания. Въпреки бързия напредък в тази област, повечето експерти смятат, че никоя от въпросните ваксини няма да стане широко достъпна до средата на 2021 г.