Саудитска Арабия утрои данъка си върху добавената стойност (ДДС) като част от мерките за строги икономии в подкрепа на засегнатата от коронавирусната пандемия икономика.
Правителството в Рияд също заяви, че ще преустанови отпускането на субсидии на граждани, предназначени за основни битови нужди, в опит да съхрани държавните финанси.
Приходите на богатата на петрол страна спаднаха осезаемо, тъй като икономическите последици от пандемията доведоха до срив на цените на енергията в световен мащаб. Кралството за пръв път въведе ДДС преди две години като част от усилията си да намали зависимостта си от световните пазари на суров петрол.
Държавната новинарска агенция на Саудитска Арабия заяви, че ДДС ще се увеличи от 5% на 15% от 1 юли, докато отпускането на помощи за издръжка на лица в нужда ще бъде временно преустановено, считано от 1 юни.
Надбавката от 1000 риала (267 долара; 245 евро) на месец, предназначена за държавните служители беше въведена през 2018 г., като целта ѝ беше да помогне в компенсирането на увеличената финансова тежест, включително ДДС и повишената цена на бензина.
„Тези мерки са болезнени, но необходими за поддържането на финансовата и икономическата стабилност в средносрочен и дългосрочен план, както и за преодоляването на безпрецедентната коронавирусна криза с възможно най-малко щети„, обясни в изявление финансовият министър Мохамед Ал-Джадаан.
Съобщението дойде, след като държавните разходи надминаха приходите, като това тласна кралството към бюджетен дефицит в размер на 9 милиарда долара през първото тримесечие на годината.
Този икономически проблем е налице, тъй като приходите от петрол през периода спаднаха с почти една четвърт спрямо година по-рано, достигайки 34 млрд. долара, като общият приход на кралството се понижи с 22%.
В същото време Централната банка на Саудитска Арабия констатира, че валутните резерви за месец март са намалели с най-бързите си темпове от поне две десетилетия насам, достигайки до най-ниското си ниво, считано от 2011 г. досега.
Очаква се мерките за борба с последиците от пандемията от коронавируса да забавят темпото и мащаба на икономическите реформи, стартирани от Мохамед бин Салман.
Миналата година Саудитска Арабия събра рекордните 25,6 млрд. долара при първоначалното публично предлагане на акциите на държавния петролен гигант „Aramco“ в Рияд.
Продажбата на акции бе в основата на плановете на престолонаследника Мохамед бин Салман да модернизира икономиката и да намали зависимостта ѝ от петрола.