След като пандемията от COVID-19 продължава да се разраства в държави, които възприеха призивите му за налагането на строги мерки като агресивни, президентът Доналд Тръмп се подигра с мерките, които биха могли да смекчат кризата, която той непрекъснато отрича. Държавният глава съобщи през уикенда, че е наредил на служителите си да забавят тестването за вируса, който до този момент е причинил смъртта на близо 120 000 американци, за да скрие информацията за още открити случаи. Твърденията на неговите съветници, че той се е пошегувал, едва ли ще намалят съмненията за мотивите му, които стоят зад този коментар, пише „BBC“.
Междувременно Тръмп допринесе носенето на маски, за което е доказано, че забавя предаването на болестта, да се превърне в културна война. Освен това митингът с негово присъствие в Оклахома в събота вечер беше израз на противопоставяне на идеята за социално дистанциране. Здравните експерти предупреждават, че скоковете в броя на заразените в щати като Флорида и Аризона, където е отчетен висок процент на новите случаи през уикенда, се обуславят от намаляващото желание на обществото да избягва големи събирания и отказа да носи маски.
Лошият пример на президента представлява типичен опит да раздели американците и да подчертае различията в позициите им по конкретни въпроси с цел извличане на собствени политически облаги. Игнорирайки или опитвайки се да говори празни приказки по темата за вируса, Белият дом на практика разкрива, че няма нито плановете, нито нагласата да се бори агресивно с най-тежката общественоздравна криза от цял век насам. Трябва да се отбележи също, че Съединените щати все още не са успели да овладеят нарастващия брой на новите случаи на заразени, след като пандемията достигна своя пик, за разлика от други големи индустриализирани държави.
Отново смут в Белия дом
Белият дом започна новата седмица с типичната си поредица от спорове, подсилени от решението на Тръмп да проведе митинг, който може да се превърне в нов епицентър за разпространението на COVID-19, както и от факта, че неговата администрация освободи от длъжност Джефри Берман, главен прокурор в Ню Йорк, което на свой ред предизвика нови опасения относно зачитането на върховенството на закона и независимостта на правосъдната система.
Междувременно вирусът все още не е овладян и администрацията изглежда не може да предвиди категорично дали ще има втора вълна през есента. Въпреки че съветникът по търговията на Белия дом Питър Наваро обясни пред „CNN“, че Белият дом се готви за строги мерки, вицепрезидентът Майк Пенс обвини медиите, че са предизвикали „паника“ сред обществото по този въпрос.
Бавните действия на администрацията на Тръмп относно тестването за новия коронавирус в началото на пандемията влошиха последиците от болестта. Макар че броят на проведените тестове в страната вече е достигнал 25 милиона, цифрата е далеч под необходимата седмично, за която здравните експерти твърдят, че е нужна за установяване на реалната картина за разпространението на инфекцията и за проследяването на заразените лица.
Противоречията около коментарите на Тръмп относно тестването завършиха негативно за репутацията му, тъй като се очакваше настоящото събитие да подсили подкрепата на кампанията му, а вместо това ситуацията извади на показ политическите му слабости, включително постоянния му навик да твърди необмислени неща, които подкопават собствения му авторитет. По време на митинга си в събота вечер Тръмп изказа шокиращото твърдение, че е наредил на служителите си да забавят тестовете, за да прикрият истинската картина на заболяването. Това не е първият път, когато той предлага подобно нещо.
„Знаете, че тестването е нож с две остриета.“, каза Тръмп в събота. „Ето лошата част … когато правите тестове в такъв голям мащаб, ще откриете още заразени хора, ще откриете още случаи. Затова казах на моите хора, забавете тестването, моля.“
Не е ясно дали служителите са провели достатъчно бързи тестове в момент, когато са твърдели, че изследването тече с пълна сила и, че САЩ са световен лидер в навременното тестване. Служител на администрацията на президента заяви пред „CNN“, че Тръмп „очевидно се шегува“.
Защо президентът би могъл да се шегува относно усилията за тестване по време на пандемия, която уби хиляди американци и разкри проблемите в собствения му кабинет, остава загадка. Дори той наистина да е казал това на шега, коментарът сам по себе си отразява лекомисления начин, по който държавният глава се отнася към пандемията, както и отхвърлянето от негова страна на мерки, които биха могли да подобрят ситуацията. Изявленията на Тръмп предизвикаха незабавно порицание от кампанията на предполагаемия кандидат за демократ Джо Байдън.
„Това е ужасяващ опит да се намали броя на заразените, с което да се представи ситуацията в по-добра светлина.“, заяви Сандърс, топ съветник на Байдън, в емисия на „Fox News” в неделя.
Увеличаване на броя заразени
Експертите по обществено здраве реагираха с недоверие към коментарите на Тръмп относно тестовете.
„Това е невероятно разочароващо за милионите американци, които се разболяха и не успяха да получат тестове. Това е невероятно разочароващо и за хората, които са изгубили членове на семействата си в старчески домове, както и за и работниците в месопреработвателни предприятия, за които също нямаше необходимия брой тестове. Това за съжаление не е шега.“, заяви в неделя д-р Ашиш Джа, директор на Харвардския здравен институт за глобално здраве.
Майкъл Остерхолм, директор на Центъра за изследване и политика на инфекциозните болести към Университета в Минесота, заяви пред телевизия „NBC“ , че пандемията е като „горски пожар“, който може да не се разрасне още повече, което се дължи на факта, че в кабинета на Тръмп липсва адекватна стратегия за справяне.
Нови критики към ненавременната реакция на администрацията на президента спрямо пандемията, дойде в момент, когато са налице данни, че болестта се разпространява бързо и в южните и западните щати. Здравните служители в Аризона обявиха за 2592 нови случаи на заразени в неделя. Властите във Флорида, Южна Каролина, Джорджия, Тексас и други щати съобщават, че голяма част от по-младите хора се оказват заразени с новия коронавирус. Поради факта, че по-младите хора обикновено изпитват по-леки симптоми на вируса, отколкото по-възрастните, има реална опасност те да го предадат и на други. Данните са тревожни, защото това предполага, че социалното дистанциране и носенето на маски не се спазва.
Самият Тръмп е отказал да носи маска на публични места и се е изказал противоречиво по отношение на тази мярка, а неговите консервативни привърженици определиха задължителното носене на маски като опит на либералите да нарушат основните свободи на американците. Въпреки че от кампанията на Тръмп раздадоха маски на присъстващите на митинга в събота, малко хора ги сложиха. По-голямата част от високопоставените лица, които придружаваха президента също отказаха да носят маски. Това се случи въпреки факта, че шестима служители на кампанията се оказаха заразени с COVID-19.