Има вероятност най-големият град в Австралия, Сидни да премахне наложения локдаун, считано от следващия месец, при условие че се достигне необходимият праг на процента на масова ваксинация. Столицата на щата Нов Южен Уелс е под строг ограничителен режим от юли насам заради бързото разпространение на новия щам на COVID-19, познат като „Делта“, предава „CNN“.
По-рано днес щатските власти оповестиха публично дългоочакваната „пътна карта към свободата“. Предвиждат се нови свободи за местните жители, след като 70% от пълнолетните граждани в щата получат две дози от ваксината.
Днес здравните власти на Нов Южен Уелс обявиха, че са регистрирали над 1400 нови случаи на заразени само за ден, което само по себе си е нов отрицателен рекорд. До моменти в региона живота си за изгубили най-малко 153 души.
Премиерът на щата Гладис Береджиклиан подчерта, че хората трябва да се приспособят към пандемичната ситуация в общността, но преди това е належащо голямата част от обществото да бъде ваксинирано. Тя се въздържа да определи точна дата за повторно премахване на ограниченията, но заяви, че това ще стане в първия възможен ден, след като процентът на ваксинираните жители достигне 70%. Засега почти 43% от възрастните граждани в щата са напълно ваксинирани, а 75% са получили първата си доза, което означава, че прагът вероятно ще бъде достигнат до следващия месец. Когато това се случи магазините и ресторантите ще могат да отворят врати отново, спазвайки необходимите мерки за безопасност. Береджиклиан все пак определи точна дата за възобновяване на дейността на училищата – 25 октомври. Тя допълни, че само напълно ваксинираните граждани ще имат достъп до следните услуги и привилегии:
- Допускат се до петима посетители в домовете на местните жители.
- Допускат се събирания на открито в компания на не повече от 20 души.
- Допуска се споделено пътуване.
- Допуска се пътуване в рамките на щата.
При спазване на ограниченията за физическа дистанция, следните места също ще бъдат отворени отново:
- Ресторанти, кафенета и барове
- Магазини
- Фитнес зали, центрове за отдих на закрито и спортни съоръжения
- Фризьорски салони, салони за красота
- Кина, галерии, театри и музеи
- Църкви и места за поклонение – не се допуска пеене
- Стадиони, състезателни писти и увеселителни паркове
Според разпоредбите ще има ограничение от 500 души за мероприятия с трибуни на открито и 50 души за сватби и погребения. Все още не е ясно как хората ще могат да докажат своя ваксинационен статус, но се обсъжда въвеждането на паспорт или приложение за ваксинация.
В момента повече от половината от населението в Австралия, наброяващо 25 милиона души, е под ограничителен режим, тъй като пандемичната ситуация във Виктория и Сидни е тревожна. Щатът Нов Южен Уелс е начело на останалите щати по процент на ваксинация. В национален мащаб 64% от възрастните граждани са получили поне една доза от ваксината.
Междувременно стана ясно, че Австралия е увеличила цялостното си предлагане на ваксини до около 10 милиона дози седмично, след като се е опитала да си осигури ваксини на компанията Pfizer от други нации. Наскоро страната обяви, че е сключила споразумения за обмен на ваксини с Обединеното кралство, Сингапур и Полша. Въпреки това правителството на премиера Скот Морисън стана обект на критики за това, че не е успяло да осигури повече дози от ваксината Pfizer в началото на пандемията, а вместо това е разчитало силно на доставките на AstraZeneca. Имейлите, публикувани по-рано тази седмица от лейбъристката опозиция, показват, че правителството не е успяло да договори споразумение с Pfizer преди други западни страни и е изчакало компанията да се свърже с него.