COVID-19: СЗО критикува ЕС заради контрола върху износа на ваксини

0
133
Ваксини
Снимка: Pixabay

Световната здравна организация (СЗО) разкритикува изявлението на ЕС за контрол върху износа на ваксини, произведени в рамките на блока, като заяви, че подобни мерки рискуват да удължат пандемията. ЕС въведе мярката след спор с производителите на ваксини, предизвикан от недостига на доставки. Заместник-ръководителят на СЗО Марианджела Симао заяви, че това е „много тревожна тенденция“, предаде „BBC“.

Междувременно генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус подчерта, че „национализмът по отношение на ваксините“ може да забави сериозно възстановяването на света от пандемията. В своя виртуална реч той изрази опасенията си, че презапасяването с ваксини и проблемът с доставките ще влошат пандемията и ще забавят глобалното икономическо възстановяване. Лидерът определи тези действия като „катастрофален морален упадък“, който според него допълнително ще затвърди глобалното неравенство между различните нации.

Какво прави ЕС?

Европейският съюз въвежда контрол върху износа на ваксини срещу COVID-19, произведени в блока, на фона на проблемите, свързани с недостига на доставки. Така нареченият механизъм за прозрачност дава на държавите от ЕС правомощия да отказват разрешение за износ на ваксини, ако компанията, която ги разработва, не е спазила клаузите на съществуващите договори с ЕС.

Разпоредбата ще засегне около 100 държави по света – включително Великобритания, САЩ, Канада и Австралия, но много други нации, както и по-бедните от тях, ще бъдат освободени от тези изисквания.

ЕС обаче е принуден да се откаже от плановете си за налагане на ограничения върху износа на ваксини за остров Ирландия след протестите в Дъблин и Лондон. Лидерите на ЕС на свой ред подчертаха, че този ход е временна схема, а не постоянна забрана за износ.

Защо това се случва сега?

Новината дойде от ЕС на фона на много изострен публичен спор с производителя на лекарства „AstraZeneca“ относно доставките, в допълнение с нарастващия натиск поради бавния темп на разпространение на ваксините.

Вчера Комисията публикува поверителен договор с „AstraZeneca“ – британско-шведската компания, която е разработила оксфордската ваксина, за да подкрепи аргумента си, че компанията не е изпълнила обещанията си да достави уговорените дози на блока.

Според новата разпоредба компаниите, произвеждащи ваксини, ще трябва да поискат разрешение, преди да доставят дози извън ЕС. Всички 27 държави-членки ще могат да преразглеждат заявленията им за износ. Понастоящем ваксините, произведени от „Pfizer“ в Белгия, се изнасят за Обединеното кралство, като ЕС настоява, че част от дозите на ваксината на „AstraZeneca“, произведена в Англия, е предназначена по договор за граждани на ЕС.

ЕС има противоречия и с „Pfizer“  по отношение на доставките, тъй като по всичко изглежда, че гигантът няма да успее да предостави пълния обем ваксини за ЕС до края на март. Ръководството на компанията твърди, че причината за това е спешното разширяване на съоръжението му в Белгия.

Дефицитът на дози от ваксината на „AstraZeneca“ в ЕС се очаква да бъде около 60% през първото тримесечие на 2021 година. След обявяването на контрола върху износа, регулаторните органи на ЕС дадоха разрешение ваксината на „AstraZeneca“ да се прилага върху пациенти, навършили 18 години.

Кой е освободен от разпоредбата за контрол върху износа?

ЕС позволява около 92 страни и организации да бъдат освободени от режима за контрол върхи износа, включително глобалната схема за подпомагане на по-бедните страни “Covax”; някои страни от Западните Балкани, Норвегия и Северна Африка. Други средиземноморски страни като Ливан и Израел също ще бъдат освободени.

Обяснявайки въпросите, свързани с мерките за износ, еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидес заяви по време на пресконференция, че ще гарантира всички граждани на ЕС да имат достъп до ваксини и всички страни да спазват наложените правила. „Този ​​подход се гради на доверие, прозрачност и отговорност.“, обясни тя.

Въпреки това изпълнителният директор на програмата за извънредни ситуации на СЗО Майкъл Райън заяви, че споровете между богатите държави относно доставките на ваксини, пораждат силна тревога, тъй като здравните работници и високорисковите групи на населенията в някои части на света ще трябва да чакат по-дълго от предвиденото, за да получат нужните дози. „Прилича на битка за тортата, а дори не можем да вземем трохите.“, каза той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments