Действията на младите хора могат да се окажат въпрос „на живот и смърт“ за другите, коментира главният директор на Световната Здравна Организация Тедрос Аданом Гебрейсус. Над 11 000 пациенти от цял свят са починали от респираторното заболяване COVID-19, пише „BBC“.
Общо над 250 000 пациенти са дали положителни проби за заболяването. Коментарът на директора на Световната Здравна Организация бе отправен, след като в световен мащаб бяха докладвани множество случаи на небрежно поведение от страна на младото поколение спрямо наложените здравни мерки, породено от факта, че са по-малко уязвими в сравнение със застаряващата популация.
Коронавирусът бе първоначално регистриран в Китай през декември, но сега епидемията се разпространява из цяла Европа.
В Италия вирусът е взел най-много жертви от всички засегнати страни, като броят на смъртните случаи се увеличи с 627 в петък, достигайки общо 4032, като това бе най-смъртоносният ден от началото на епидемията в страната.
Множество страни и региони взеха нови мерки в петък, включително:
- Обединеното кралство: Министър-председателят Борис Джонсън обяви, че кафенета, кръчми и ресторанти ще бъдат затворени, считано от петък вечерта
- Съединените Американски Щати: Границите с Мексико и Канада бяха затворени за голяма част от трафика. Ню Йорк нареди всички бизнеси от второстепенно значение да бъдат затворени, следвайки примера на Калифорния от преди ден.
- Испания: Правителството обяви, че военните ще задържат граждани, намиращи се навън и нямащи уважителна причина
- Бавария: Втората по-големина федерална провинция в Германия бе първата, която се постави под карантина
- Франция: Полицията обяви, че патрулиращите в парижката ЖП гара полицаи ще спират всички граждани, напускащи града за уикенда.
- Индонезия: Извънредно положение бе обявено в столицата Джакарта, като от понеделник всички барове, кина и множество други бизнеси бяха затворени
Какво казва СЗО?
По време на онлайн пресконференция от централата на Световната Здравна Организация в Женева Тедрос коментира:
„Въпреки че възрастните са хора са най-уязвими, младите хора не са пощадени“.
„Искам да се обърна към младите хора – Вие не сте неуязвими, вирусът може да ви вкара в болница за седмици и дори да ви убие. Дори и да не сте болни, изборът ви къде да отидете и какво да правите може да се окаже въпрос на живот и смърт за другите.“
Тедрос приветства развитията в Ухан, централен Китай, където бе първичното огнище на заразата и където не бяха докладвани нови случаи на болни с коронавирус в четвъртък. Той коментира, че това „е надежда за остатъка от света, че въпреки тежкото положение, ситуацията може да бъде обърната“.
Изследванията сочат, че хора от всички възрасти могат да бъдат заразени с вируса, но заболяването е особено опасно за по-възрастните пациенти и за тези със съпътстващи заболявания. Средната възраст на починалите от COVID-19 в Италия е 78,5 години.
По-малко от 1% от починалите пациенти в Китай са на възраст под 50 години – по информация на „Ню Йорк Таймс“. Заболяването е било фатално за близо 15% от пациентите над 80-годишна възраст.
Световната Здравна Организация вече съветва да се спазва „физическа дистанция“ вместо „социална дистанция“, за да се ограничи разпространението на вируса, информира Reuters.
„Искаме хората да не губят връзка с другите“, коментира за информационната агенция др. Мария Керков, епидемиолог към Световната Здравна Организация.
„За това намерете начини да поддържате връзка с близките си чрез социалните мрежи и по други безопасни начини, защото психическото ви здраве е също толкова важно, колкото и физическото, за преминаването през тежката пандемия“, коментира тя.
Превод: Ивайло Йотов