Тексас възнамерява да отмени разпоредбата за задължително носене на маска на публични места и да позволи на предприятията да отворят отново с пълния си капацитет през следващата седмица, обяви губернаторът Грег Абът, цитиран от „BBC“.
„Време е да отворим Тексас на 100%.“
Тексас е най-големият американски щат, който смята да отмени разпоредбата за задължително носене на маска. Решението на Абът беше посрещнато с вълна от критики от страна на членовете на неговата партия. Междувременно администрацията на американския президент Джо Байдън даде ясно да се разбере, че все още е необходимо да се спазват ограниченията, наложени с цел овладяване на пандемията от COVID-19.
Решението за този ход в Тексас дойде, след като редица други щати отмениха някои от наложените си ограничения, включително Мичиган, Луизиана и Мисисипи, които също оповестиха, че отменят носенето на маски. Въвеждането на ваксинации срещу коронавируса успокои властите в някои щати и те предприеха връщане към нормалния ритъм на живот.
Вчера президентът Байдън заяви, че САЩ са напът да се сдобият с достатъчно ваксини за всеки възрастен гражданин в страната, което ще бъде изпълнено до края на май. Въпреки това масовото разхлабване на ограниченията в много части на страната доведе представителите на местните власти до противоречия с администрацията на Байдън и нейните високопоставени здравни служители, които реагираха с ужас на тези техни действия на фона на несигурността, предизвикана от пандемията, която все още цари в световен мащаб.
В понеделник директорът на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ предупреди за „потенциална четвърта вълна на пандемията“, ако страната продължи да премахва голяма част от задължителните мерки. Данните, свързани с проследяването на ходя на пандемията в САЩ, показват, че макар новите случаи на заразени и смъртните случаи да са намалели през последните седмици, те все още са на високи нива в сравнение с тези в други страни. От началото на пандемията САЩ са регистрирали повече от 28 милиона случаи на заразени с коронавирус и 516 000 смъртни случая, свидетелстват данни, предоставени от университета „Джон Хопкинс“.
Какви мерки обяви губернаторът на Тексас?
Абът издаде изпълнителна заповед, с която се отменят повечето противоепидемични мерки, които той наложи преди време в опит да овладее пандемията в щата. Новата изпълнителна заповед, която трябва да влезе в сила на 10 март, отменя всички изисквания за задължително носене на маски на публични места и забранява на местните органи на реда да наказват жителите, които не са покрили носа и устата си. Освен това, настоящата разпоредба премахва всички ограничения, насочени към бизнеса в окръзите, в които няма голям брой хоспитализирани пациенти, заразени с COVID-19.
„Твърде много тексасци пропуснаха възможността отново да започнат работа.“, заяви Абът по време на своя реч. „Твърде много собственици на малък бизнес изпитват трудност да плащат сметките си. Това трябва да приключи.“, добави той. По негови думи след доставката на повече ваксини и подобреното лечение на вируса, щатът вече се намира в много по-добро положение от преди време.
Каква е ситуацията в останалите щати на САЩ?
Отделните щати отговарят колективно за политиката в областта на общественото здраве в САЩ. В началото на пандемията повечето от тях въведоха строги ограничения, насочени към бизнеса и свободното придвижване на хора и стоки. Около 35 щата наложиха спешно задължителното носене на маска на публични места, , въпреки че прилагането на тази мярка не беше изпълнено достатъчно стриктно. С рязкото намаляване на случаите на заразени с COVID-19 и смъртните случаи през последните седмици няколко щати започнаха да облекчават ограниченията, свързани с вируса. Малко след изявлението на властите на Тексас, губернаторът на Мисисипи Тейт Рийвс също заяви, че ще направи същото в още по-кратък срок.
Здравните експерти обаче предупредиха, че пандемията далеч не е приключила и случаите могат да се увеличат значително, ако ограниченията бъдат премахнати твърде скоро. Президентът Байдън, за разлика от предшественика си Тръмп, определи борбата с вируса като приоритет за своя екип.
Как вирусът повлия като цяло на САЩ?
- Общият брой потвърдени случаи на заразени в САЩ – 28,7 милиона души, са почти двойно повече от тези във втората най-силно засегната страна в момента – Индия (11 милиона души) и тези в Бразилия (10,5 милиона души), показва изследване на университета „Джон Хопкинс“.
- САЩ са на девето място по смъртност, след Обединеното кралство и Италия.
- Очаква се още поне 90 000 американци да починат от вируса до началото на юни, гласи прогнозата на Института за здравни показатели и оценка . До края на май се очаква вирусът да е причинил смъртта на около 500 американци само за ден, като в момента приблизителният им брой е 2000 души.
- Процентът на хоспитализираните пациенти рязко е спаднал от януари насам.
- Нарастващият брой нови щамове, които биха могли да предизвикат нови огнища на инфекцията, остава актуален проблем.