COVID-19: Тръмп настоява Конгресът да измени „разточителния“ законопроект за отпускане на финансова помощ

0
173
Финансова помощ
Снимка: Pixabay

Американският президент Тръмп призова Конгреса да измени законопроекта, който предвижда финансови облекчения, и чиято цел е да смекчи последиците от коронавируса. Сумата е в размер на 900 млрд. долара (670 млрд. паунда), като напускащият държавен глава настоява пакета от финансови стимули, предназначен за американските граждани, да бъде увеличен повече от трикратно.

Във видео съобщение, публикувано в Twitter, той заяви, че пакетът „наистина е позорно нисък“ и че финансовите средства не се разпределят по правилно предназначение, а биват „прахосвани„. „Нарича се законопроект за облекчение на последиците от COVID-19, но той почти няма нищо общо с вируса.“, каза още Тръмп.

Сумата, която е на стойност 900 милиарда долара предвижда еднократни плащания в размер на 600 долара за повечето американци, но според Тръмп цифрата трябва да бъде поне 2000 долара. Изявлението му изненада силно управляващите.

Републиканците и демократите водят преговори за спасителен пакет в помощ на пострадалите от коронавируса от юли насам, а Тръмп, който до голяма степен остана извън преговорите, се очакваше да подпише законодателството след одобрението му от страна на Конгреса в понеделник вечерта. Пакетът от мерки е свързан с по-мащабен законопроект за държавни разходи, който включва финансиране на други държави в нужда, както и мярка за разходи на стойност 1,4 милиона долара, насочена към финансирането на федералните агенции за следващите девет месеца. Тези агенции ще бъдат принудени да затворят, ако президентът наложи вето или откаже да го подпише до полунощ следващия понеделник. Повечето законодателни актове, идващи от Конгреса, изискват одобрението и на президента, преди да се превърнат в официален закон.

Ако президентът отхвърли този законопроект, ще е необходимо поне мнозинство от две трети във всяка камара – Камарата на представителите и Сенатът, за да се отмени ветото. Засега Тръмп обаче не е казал конкретно дали смята да наложи вето върху законопроекта. Макар че досега Конгресът е отменил по-малко от 10% от всички вета на президента, американските медии твърдят, че в този случай може да има достатъчно гласове както от демократите, така и от републиканците в Конгреса.

Какво заяви Тръмп?

По време на своето изявление от Белия дом вчера вечерта Тръмп отправи остри критики срешу идеята голяма част от средствата в законопроекта да бъдат изплатени на други нуждаещи се страни с аргумента, че тези пари трябва да отидат при американските граждани, за да се подпомогне борбата им с последиците от пандемията. Той заяви:

Този ​​законопроект включва 85,5 милиона долара за помощ на Камбоджа, 134 милиона за Мианмар и 1,3 милиарда за Египет и египетските военни сили, които смятат да закупят най-вече руско военно оборудване. Наред с това са предвидени 25 милиона за каузи за насърчаване на демокрацията и програми за зашита на равенството между половете в Пакистан, както и 505 млн. долара в помощ на Белиз, Коста Рика, Салвадор, Гватемала, Хондурас, Никарагуа и Панама.“

Президентът повдигна и въпроса защо Центърът на Кенеди – комплекс за сценични изкуства във Вашингтон, е трябвало да получи 40 милиона долара, когато не е отворен, а повече от 1 милиард долара са разпределени за музеи и галерии в столицата. Тръмп заключи:

Конгресът предвижда да изплати много пари на други държави, както и да подпомогне лобистите и да подхрани някои по-особени интереси, като същевременно иска да даде минимума на американския народ, който се нуждае от помощ. Вината не беше тяхна. Вината беше на Китай. Моля Конгреса да измени този законопроект и да увеличи нелепо ниските финансови средства от 600 долара до 2000 долара или 4000 долара за една брачна двойка. Също така моля Конгреса незабавно да премахне разточителните и ненужни елементи от това законодателство и да ми изпрати подходящ законопроект, тъй като в противен случай следващата администрация ще трябва да осигури друг стимулиращ пакет за борба с COVID-19.“

Какво предвижда финансовият стимул?

В понеделник следобед лидерите на Конгреса представиха пакет от мерки, чийто клаузи бяха поместени в 5 593 страници. Те гласуваха за него няколко часа по-късно. Няколко депутати изразиха недоволство, че не им е била дадена възможност да прочетат цялото съдържание. Независимо от тези възражения законопроектът премина през Камарата на представителите и Сената.

Пакетът за облекчение съдържа редица разпоредби, които ще помогнат на десетки милиони американци, които се опитват с мъка да свържат двата края на фона на окаяната от пандемията икономика. Еднократните плащания от 600 долара са половината от сумата, предоставена от последния мащабен фонд за смекчаване на последиците от  коронавируса, основан през март, който съдържа 2,4 милиона долара, предназначени за стимулиране на икономиката.

Пакетът, гласуван в понеделник цели да удължи обезщетенията, предоставени от държавата за борба с безработицата, като сумата е в размер на 300 долара на седмица за общо 11 седмици, въпреки че това отново е половината от сумата, предвидена в предишния законопроект. Той съдържа и 25 милиарда долара в помощ на сметките за наем, като се предвижда и удължаване на мораториума върху изселванията, който трябваше да изтече в края на този месец.

Законопроектът също така забранява и налагането на спешно плащане на медицинските разходи на пациенти, настанени по спешност в болница, които биват неприятно изненадани с непосилни такси, начислени поради факта, че са били лекувани от лекар, чийто услуги не се покриват от здравния им застраховател.

Как реагираха политиците?

Вчера новоизбраният президент Джо Байдън заяви, че законопроектът за борба с последиците от коронавируса е просто едно „първоначално плащане“ и обеща, че ще настоява законодателите да приемат нов законопроект за финансови стимули, след като встъпи в длъжност следващия месец.

Конгресът свърши своята работа през тази седмица.“, обясни демократът, по време на своя реч в родния си град Уилмингтън, Делауеър и добави: „Аз мога и трябва да ги помоля да направят същото догодина.

Най-влиятелният демократ от Конгреса и председател на парламента – Нанси Пелоси, обикновено яростен противник на идеите на президента, заяви, че се съгласява с призива на Тръмп еднократните стимулиращи плащания да бъдат в размер на 2000 долара за всеки американец. „Нека го направим!“ написа тя в Twitter, обещавайки, че нейната партия ще внесе предложението за разглеждане още през тази седмица.

Републиканският сенатор Линдзи Греъм, непоколебим съюзник на президента Тръмп, отговори на Пелоси чрез свои публикации по темата, приветствайки нейната подкрепа за увеличаване на плащанията, като заяви, че застава зад предложенията на държавния глава.  

Лидерът на демократичното малцинство на Сената Чък Шумер също написа в социалната мрежа: „Тръмп трябва да подпише законопроекта, за да помогне на хората и да поддържа правителството отворено за нови идеи. Ще се радваме да окажем повече помощ, от която се нуждаят американците„.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments