COVID-19: Тръмп обвинява СЗО, че е „марионетка на Китай“

0
107
Доналд Тръмп
Снимка от Pixabay

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отново нападна остро здравната организация на ООН, като я нарече „марионетка на Китай“. Коментарът дойде часове, след като САЩ заявиха, че Световната здравна организация (СЗО) е оставила COVID-19 да се разпространява извън контрол с цената на много животи, пише „BBC“.

Тази организация не успя да получи информацията, от която се нуждае светът„, заяви министърът на здравеопазването на САЩ Алекс Азар.

Азар изрече коментара си в обръщение към Световната здравна асамблея на ООН.

Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус се съгласи да се извърши проверка на работата на организацията що се касае до овладяването на пандемията. Д-р Тедрос заяви, че независимата оценка, която ще се изготви, както и всички поуки и препоръки, които могат да се извлекат, ще се проведе при първа възможност.

Двудневното събрание – годишна среща, в която участват 194 държави-членки на СЗО, която прави обзор на работата на здравната структура на ООН, се организира в момент, когато отношенията между САЩ и Китай са изострени заради пандемията от вируса.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп, на когото тази година предстоят избори, беше подложен на критики относно справянето с пандемията, след като обвини Китай в опит да прикрие пандемията и заяви, че СЗО не успява да подведе Пекин под отговорност.

Избрах да не давам изявления днес„, каза Тръмп в понеделник, като нарече здравната структура ориентирана към Китай“ и „марионетка на Китай„.

Той каза, че СЗО ни е дала много, много лоши съвети и те са били толкова грешни и винаги на страната на Китай. По-късно президентът на САЩ сподели писмо, което изпрати до Тедрос, в което отбеляза конкретни въпроси, които САЩ имат по отношение на мерките на СЗО за справянето с пандемията.

В подробната кореспонденция е определен ограничен срок от 30 дни, в които органът трябва да направи значително подобряване на работата си, като в противен случай рискува временното замразяване на отпуснатото от Америка финансиране да стане постоянно.

Китайският президент Си Дзинпин, който защити действията на Китай по време на пандемията, заяви на виртуалната среща между страните в понеделник, че страната му е действала с откритост и прозрачност и настоя всякакъв тип разследване да се извършва, едва след като пандемията бъде овладяна.

Той добави, че Китай ще предостави 2 милиарда за срок от две години в  помощ за нации по целия свят, пострадали вследствие на пандемията и предложи да сподели със света всяка ваксина, която бъде изготвена в страната, веднага щом такава бъде налична.

Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Улиот определи този ход като опит за отвличане на вниманието от дискусиите, като настоя за обяснение по отношение на неизпълнението на задълженията на китайското правителство.

Междувременно президентът на Южна Корея Муун Джи-ин заяви, че на СЗО трябва да бъдат предоставени повече законови правомощия, за да се гарантира, че страните отчитат адекватно огнищата на инфекцията и споделят достатъчно данни.

Повече от 4,5 милиона души са били заразени, а над 300 000 са загинали след избухването на вируса в Китай през декември.

Какво се обсъжда на събранието?

Европейският съюз, наред с други държави, включително Великобритания, Австралия и Нова Зеландия, настоява за повече информация относно справянето на света с  пандемията, като се извлекат най-правилните изводи от ситуацията.

Говорителят на ЕС Вирджиния Бату-Хенриксон заяви, че няколко ключови въпроса са необходими, за да се отговори адекватно, докато се прави обзор.

Как се разпространи тази пандемия? Каква е епидемиологията? Всичко това е абсолютно решаващо за да продължим напред и да избегнем друга подобна пандемия„, заяви тя.

Тя обаче добави, че сега не е моментът за каквито и да било обвинения.

Миналия месец доклад на ЕС обвини Китай в разпространението на дезинформация за кризата.

Европейската служба за външна дейност заяви, че Русия и в по-малка степен Китай са популяризирали „заговори за конспирация“.

Наред с темата за пандемията, държавите-членки се договориха в понеделник да забавят дискусиите за предоставяне на статут на наблюдател на Тайван на заседанията, като Тайпе заяви, че ще отложи искането си за по-късно през годината.

През последните седмици САЩ, ЕС, Япония и няколко други държави подкрепиха кандидатурата на Тайван да присъства на срещата.

По време на дискусиите е в понеделник държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че изключването на Тайван от срещите допълнително подронва доверието към СЗО.

Какви са обвиненията срещу Китай?

За пръв път пандемията избухна в китайския град Ухан в края на миналата година и беше широко разпространено схващането, че вирусът е дошъл от хранителен пазар.

Оттогава обаче някои висши американски политици предполагат, че източникът на зараза е изследователска база в Ухан, която е провеждала изследвания на прилепи, заразени с коронавирус. Китай отхвърли твърденията. Помпео заяви по-рано този месец, че има солидни доказателства, че вирусът е дошъл от лаборатория в Ухан.

В проекторезолюцията за разследване на произхода на COVID-19 се споменава идентифицирането на зоонотичния източник на вируса и пътя му на попадане в човешката популация, включително възможната роля на междинните гостоприемници.

Миналия месец старшия китайски дипломат Чен Вен заяви пред „BBC“, че исканията за разследване са политически мотивирани и че подобен ход само ще отклони вниманието и ресурсите от борбата с вируса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments