COVID-19: В Белгия положението е толкова лошо, че някои позитивни за вируса лекари, са помолени да работят

0
304
Положителен тест за коронавирус.
Снимка: Пиксабей

Здравните работници в някои болници в Лиеж, третият по големина град в Белгия и гореща точка на коронавирус, са помолени да продължат да работят, дори ако дадат положителна проба за COVID-19 – стига да не показват никакви симптоми на заболяването, информира “CNN”.

Висш здравен служител предупреди, че Белгия може да остане без легла за интензивно лечение само за две седмици, а някои болници са изправени пред недостиг на персонал. Страната с 11,5 милиона души отчита средно над 13 000 случая на ден през последната седмица, според националния институт за обществено здраве Sciensano. Избухването на COVID-19 в Белгия е второто най-тежко в Европа по отношение на новите случаи на глава от населението, нареждайки се само след Чешката република.

Ив Ван Лаем, говорител на Белгия за борба с коронавируса, предупреди, че ако белгийците не променят поведението си, отделенията за интензивно лечение ще достигнат капацитета си от 2000 пациенти за 15 дни.

Лиеж, най-големият град във френскоговорящия регион Валония, има най-висок процент на заболеваемост в Белгия. Директорът по комуникациите на Университетската болница в Лиеж Луи Марайте заяви пред CNN във вторник, че поради недостиг на персонал болницата няма „друг избор“, освен да накара лекарите и медицинските сестри, които са се оказали положителни, но нямат симптоми, да продължат да ходят на работа. Той добави:

“Това не е проблем, тъй като те работят в звена за коронавирус с пациенти, които също са положили тестове.”

Марайте каза още, че здравните работници с COVID-19 представляват 5% до 10% от цялата болнична работна сила. Здравните работници, които показват симптоми като треска, са помолени да не идват на работа, като Марайте уточни, че болницата не може да принуди асимптоматичните здравни работници да се появят.

Друга болница в Лиеж, CHC MontLégia, също потвърди пред CNN, че положителните асимптоматични здравни работници са помолени да продължат да работят на доброволни начала и при „стриктно спазване на санитарните мерки“, които включват ограничаване на контактите с техните колеги.

Говорителят на комуникационния отдел на частната болница заяви пред CNN, че позитивният асимптоматичен персонал работи главно в отделения с COVID-19, но може да работи във всички звена, включително с тези пациенти, които не са заразени с болестта, с изключение на гериатричното, неонатологичното и онкологичното отделения, където пациентите са „особено уязвима група“.

Говорителка на белгийското министерство на здравеопазването заяви пред CNN, че на безсимптомните здравни работници да продължат да работят е разрешено при „много строги условия“, тъй като няма достатъчно здравни работници. Тя добави:

“Опитваме се да осигурим сигурността на всички пациенти.”

На пресконференция в понеделник Ван Лайтем каза, че 1000 от интензивните легла в страната вече се използват, като до края на седмицата се очаква да бъдат заети общо 1250. Както приемът в болницата, така и в реанимацията се удвоява на всеки осем дни.

В интервю за държавната телевизия RTBF в понеделник Ван Лаем добави, че ще бъде взето решение дали ще се наложи второ заключване „преди края на седмицата“, добавяйки, че ако Белгия не види „признаци на забавяне на прием в болница „, може да са необходими по-строги мерки.

Правителството наложи нови правила на населението миналата седмица в опит да забави разпространението на вируса. Всеки ден от полунощ до 5 сутринта има вечерен час, ресторантите и кафенетата са затворени за услуги за сядане и се очаква хората да работят от вкъщи, освен ако това е невъзможно. Аматьорските спортни събития са отменени и всички професионални състезания трябва да се провеждат без публика.

Докато Ван Лаем каза, че макар че е възможно “да се измъкнем от това без заключване”, властите се подготвят за всички възможни ситуации и ако бъде наложено второ заключване, правителството “няма да губи два или три дни”, преди да го въведе в сила. Белгия е регистрирала общо 333 718 случая и 10 899 смъртни случая от началото на пандемията, според Sciensano.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments