COVID-19 в Европа: Австрийският парламент одобри задължителната ваксинация за всички над 18 години

0
466
Пандемия
Снимка от Pixabay

Няколко държави в Европа регистрираха рекорден брой заразени с COVID-19 тази седмица. В резултат на това от „EuroNews“ обобщиха ситуацията в целия континент.

Броят на новите случаи на коронавирус в световен мащаб се е увеличил с 20% миналата седмица до над 18 милиона, според Световната здравна организация (СЗО). Генералният й директор Тедрос Аданом Гебрейесус каза във вторник, че силнозаразният вариант на коронавируса „Омикрон“ „продължава да помита света“. Д-р Тедрос подчерта:

„Загрижени сме за въздействието, което „Омикрон“ оказва върху вече изтощените здравни работници и претоварените здравни системи.

Някои държави са предприели стъпки, насочени към неваксинираните, като същевременно се въвеждат програми за ваксиниране на малки деца.

Австрия

Австрия ще стане първата европейска страна, която ще въведе мандат за ваксини за възрастни от 1 февруари. Парламентът на страната одобри решението в четвъртък със 137 депутати „за“ и 33 „против“. Всички граждани на възраст над 18 години ще трябва да бъдат напълно ваксинирани – с изключение на бременни жени, тези, които подлежат на медицински изключения и тези, които наскоро са се възстановили от инфекция в рамките на шест месеца. От март тези, които не могат да представят доказателство за ваксинация, първоначално ще бъдат глобени до 600 евро – такса, която може да нарасне до 3600 евро.

Гласуването идва в момент, когато Австрия регистрира рекорден брой случаи, с близо 30 000 нови инфекции, съобщени в сряда. Длъжностните лица казват, че мандатът е необходим, тъй като нивата на ваксинация остават твърде ниски. В неделя здравният министър на страната Волфганг Мюкщайн заяви:

„Всички експерти смятат, че ще се нуждаем от висок общ имунитет сред населението и следващата есен.

„С този мандат за ваксинация ще успеем да постигнем тези важни допълнителни процентни точки в процента на ваксинация.“

Австрия също обяви планове за лотария за ваксини, за да спечели ваучери от 500 евро, за да насърчи гражданите да се ваксинират. Канцлерът на Австрия Карл Нехамер написа в Twitter:

„За нас е важно да има както награда за тези, които са били ваксинирани, така и стимул да се ваксинират сега.

Франция

В четвъртък Франция регистрира повече от 400 000 нови инфекции с COVID-19 за втори пореден ден. Но премиерът Жан Кастекс обяви облекчаване на ограниченията, като броят на пациентите в отделенията за интензивно лечение сега се стабилизира. Поставянето на маските за лице навън и отдалечената работа вече няма да са задължителни след 2 февруари, докато нощните клубове ще могат да отворят отново на 16 февруари. Страната също така ще въведе пропуск за ваксинация, за да позволи на гражданите над 16 години достъп до барове, ресторанти и други културни места.

Пропускът трябва първо да бъде одобрен от Конституционния съвет на Франция в петък, преди да влезе в сила в понеделник. По време на пресконференция в четвъртък, Кастекс каза, че новият пропуск трябва да направи възможно вдигането на повечето от ограниченията.

Германия

Германия също отбеляза нов рекорден брой потвърдени случаи в четвъртък със 133 536 новопотвърдени инфекции през последните 24 часа, както и 234 смъртни случая. Германската асоциация за интензивно лечение (DIVI) обаче заяви, че броят на пациентите с COVID-19 в интензивните отделения намалява въпреки увеличаването на случаите. Здравният министър на страната Карл Лаутербах предупреди, че страната все още не е достигнала пика на инфекциите и препоръча на Германия да въведе общонационален мандат за ваксинация до май.

Почти 73 процента от германското население е получило пълен курс на ваксини срещу COVID-19, докато близо 48 процента са получили допълнителна бустерна ваксина. Германската полиция казва, че разследва хиляди фалшиви сертификати за ваксини, според агенция ДПА. Тези, които предоставят или използват фалшиви сертификати, могат да бъдат изправени пред сериозни наказания, от глоби и условни присъди лишаване от свобода до загуба на работата си.

Великобритания

В Обединеното кралство властите смекчиха мерките, след като правителствени учени съобщиха, че приливът на инфекциите „сега е достигнал своя пик в национален мащаб“. Маските за лице вече няма да са задължителни на обществени места и училища в Англия, докато здравните карти вече няма да са необходими за големи събития. Британският премиер Борис Джонсън каза пред депутати в сряда, че хоспитализацията и пациентите в интензивните отделения в по-голямата част от Англия се стабилизират или намаляват. Правителството вече няма да съветва хората да работят от вкъщи, докато маските за лице ще бъдат премахнати в класните стаи от четвъртък.

Джонсън добави, че повече от 90% от хората на възраст над 60 години в Обединеното кралство вече са получили повторна инжекция.

Освен това Обединеното кралство обсъжда дали да премахне изискването заразените да се самоизолират за пет пълни дни.

Холандия

Няколко холандски театри, музеи и културни места за кратко отвориха врати в сряда, за да протестират срещу последните мерки срещу COVID. Холандия е в тежко блокиране от средата на декември на фона на скока на случаите. Миналата седмица на фризьорските салони, фитнес залите и несъществените магазини беше разрешено да отворят отново при облекчаване на ограниченията, но баровете, ресторантите и театрите трябва да останат затворени. Но стотици холандски барове и ресторанти също отвориха врати като протест срещу блокирането, което според тях осакатява бизнеса им. Оркестърът Concertgebouw в Амстердам се представи в сряда, докато двама фризьори подстригаха косата на историческото място. Междувременно бръснар подряза косата на 10 посетители, докато още 10 души получиха лечение на ноктите в музея на Ван Гог. Министърът на културата Гюнай Услу обяви:

„Разбирам вика за помощ и че артистите искат да покажат всички красиви неща, които могат да ни предложат, но отварянето на обществото трябва да върви стъпка по стъпка.

Холандското правителство заяви, че ще разгледа възможно по-нататъшно облекчаване на 25 януари, тъй като хоспитализацията намалява въпреки нарастването на броя на случаите.

Унгария

Лидерът на основната опозиционна партия в Унгария потвърди в сряда, че е дал положителна проба за вируса на фона на скока на случаите в цялата страна. Питър Марки-Зай – който ще представлява коалиция от шест партии на парламентарните избори през април – каза във Facebook, че е получил положителен тест, след като е проявявал леки симптоми. Съобщението му дойде в същия ден, когато Унгария отчете най-голям брой ежедневни случаи от началото на пандемията. Според официалния уебсайт на правителството за коронавирус, 14 890 нови случая са открити в сряда – почти двойно повече от миналата седмица и 2 000 повече от предишния рекорд през ноември.

Премиерът Виктор Орбан разчита на повишаване на процента на ваксинация, за да се защити от пандемията, вместо да налага повторно мерки.

Повече от 61% от унгарците са получили най-малко две дози от ваксината, което е под средната стойност за Европейския съюз, равняваща се на 69,1%, според Европейския център за превенция и контрол на заболяванията.

Полша и Чехия

В сряда министърът на здравеопазването на Полша Адам Нидзелски заяви, че подкрепя сертификатите за COVID-19 да станат задължителни за служителите. В момента Полша разполага с около 31 000 болнични легла за пациенти с COVID-19 и сегашният процент на заразяване представлява „голям риск за ефективността на здравната система“, каза Ниджелски.

Дясното правителство на министър-председателя Матеуш Моравецки също подкрепи проект на законодателство, което ще принуди работниците да покажат доказателство за ваксинация или възстановяване от COVID-19 на своите работодатели. Но от другата страна на границата в Чешката република правителството отхвърли предложенията за мандат за ваксина.

Заповед, издадена през декември от бившия премиер Андрей Бабиш, ще принуди гражданите на възраст над 60 години, както и медицинските работници, полицаите и пожарникари, да бъдат ваксинирани. Новото коалиционно правителство на Петр Фиала обаче заяви, че заповедта е ненужна.

„Съгласихме се, че ваксинацията срещу COVID-19 няма да бъде задължителна“, каза Фиала, като подчерта, че неговото правителство все още смята ваксините за „най-добрия инструмент за борба с COVID-19“. Въпреки рекордния брой случаи, броят на пациентите с COVID-19 в чешките болници спадна до 1635 във вторник.

Словакия

Словакия ограничи достъпа до обществени събирания в сряда в рамките на последните мерки за справяне с разпространението на варианта „Омикрон“. Гражданите ще трябва да са получили три дози ваксина, две дози плюс отрицателен тест или наскоро да са се възстановили от инфекция, за да присъстват на много събития.

Броят на хората на сватби, партита и други места ще бъде ограничен, каза правителството в сряда. Всички барове и ресторанти също ще трябва да бъдат затворени между 22 и 5 часа сутринта.

Словашките власти очакваха вариантът „Омикрон“ да стане доминиращ през януари.

Босна и Херцеговина

Босна и Херцеговина преживява най-тежката вълна на пандемията досега, като най-малко 70 процента от случаите се дължат на бързото разпространение на варианта Omicron в страната с един от най-ниските нива на ваксиниране в Европа, стагниращ на 22 процента. Определянето на броя на ежедневните случаи на COVID-19 също се превърна в сложна задача за здравните власти, като различните нива на управление избират да преминат към бързо тестване вместо PCR или комбинация от двете поради липса на ресурси в някои части от страната.

Основната лаборатория в столицата Сараево обработва проби с изоставане, а цифрата от 2 992 положителни случая в сряда (19 януари) съчетава няколко дни PCR резултати в отчетения общ брой.

Официалният брой обаче породи опасения сред някои експерти, че действителният процент на заразяване е много по-висок, като се има предвид ниският брой тестове, проведени като цяло (6 025 проби в същия ден), докато болниците в цялата страна се борят да приемат входящи пациенти.

Босна е втора на континента по натрупване на смъртни случаи, свързани с COVID, с 4 255 жертви на един милион граждани, което я нарежда точно след България с 4 688.

Сърбия

Броят на случаите на COVID-19 в Сърбия все още се увеличава, като официалните цифри достигат петцифрена стойност за няколко дни подред. В сряда са регистрирани 17 318 случая, а 2 619 нови пациенти са приети в отделения за COVID в цялата страна, сочат официални данни. Здравните власти в страната смятат, че вариантът „Омикрон“ е доминиращ в момента, но „Делта“ все още циркулира, обвинявайки последния за бързото претоварване на болничните капацитети.

Междувременно сръбското правителство въведе нови карантинни мерки в сряда, при които на тези с положителна проба вече е разрешено да напуснат домовете си след седем дни с разрешение от личния си лекар. Задължителната самоизолация за тези, които са били в близък контакт с лице, дало положителен резултат за инфекция с COVID, също е намалена до общо пет дни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments