Пациентите с COVID-19 най-често имат психиатрични и неврологични симптоми или смесица от двете, коментира началникът на Клиниката по психиатрия и медицинска психология доц. Стефан Попов, психиатър, невролог и сексолог. Той коментира:
„Когато говорим за психологичното въздействие на вируса трябва да имаме предвид два основни аспекта – първият е въздействието на COVID-19 върху пациентите, а вторият е как той се отразява на медицинските професионалисти, на персонала. Като че ли вторият въпрос убягва от полезрението на обществеността, не се дискутира.“
Първите изследвания по отношение на психичните симптоми, свързани с COVID-19, са направени в Китай, съобщиха от „Мега Комюникейшън“ ЕООД Китайски учени, изследвали голяма група пациенти с COVID-19 с помощта на въпросник за личностен дистрес. Те са докладвали, че са открили много психиатрични симптоми при пациентите – най-вече високи нива на тревожност и „соматизация“. Доц. Попов уточнява:
„Наблюдаваме същото и с наши пациенти, които често споделят по време на и след преболедуване от COVID-19 – „Не ми стига въздухът“. А това много често е соматизационен симптом, а не симптом на COVID-19. Хората са прочели, че при COVID-19 има недостиг на въздух и затова приемат, че и те имат този симптом. Много проучвания след хоспитализация на пациенти с COVID-19 показват изявени психиатрични симптоми, които включват тревожни разстройства, депресивни разстройства и посттравматично стресово разстройство. Изследванията представят и ефектите върху пациенти, които вече имат някакви психиатрични диагнози – наблюдава се от 25% влошаване на тяхното функциониране в чисто социален и психологичен план. Консултациите имат много добро въздействие по отношение например на въпроса за карантината, защото много хора се смущават от това, че трябва да прекарат в изолация две седмици. И неслучайно много от изследователите посочват, че карантината, дълбоко в себе си е алтруистичен акт – ти предпазваш другите.“
В тези големи проучвания най-честите психиатрични симптоми са депресия, главоболие, хипохондрия, безсъние, паник атаки, различни видове фобии и тревожност. Силно завишен е рискът от самоубийство, особено при пациенти с депресия, при които спусковият фактор може да се окаже COVID-19, смята доц. Попов. Той сподели и случай от края на октомври тази година в Сан Франциско са установили психични симптоми при трима тийнейджъри, които боледуват от COVID-19 и обяснява:
„Тези млади хора имат суицидни мисли, параноидни идеи – замъгленост на съзнанието. И още по-интересното е, че тези проявления се дължат на антитела, с които самият организъм атакува мозъчните си тъкани, т.е. това е една автоимунна хиперреакция, но на повърхността се вижда картината на психоза. И тук възниква големият въпрос: „Доколко COVID-19 може да бъде спусъкът, който да отключи подобна на наблюдаваната симптоматика? Тийнейджърите са били извадени от това състояние с терапия с антитела. Следователно имунотерапията има много добро въздействие при пациенти с особено тежки психични симптоми.“
В Обединеното кралство има данни за 2020 и 2021 година, според които приблизително 250 000 пациенти на възраст над 10 години, предимно хора в млада възраст, са имали неврологични или психиатрични симптоми и те са продължили дълги месеци след приключване на заболяването.
Не трябва да се забравят медицинските професионалисти, които работят с пациенти с COVID-19, независимо дали са в болничната или доболничната помощ. По думите му до 20% от лекарите изпитват тревожност, 25% – депресия, 8% – безсъние, а до 49% – дистрес. Тези хора ежедневно се сблъскват с тежки случаи на пациенти с вируса. Доцентът посочи:
„Лекарите са изтощени не само физически, но също така и психически, защото са свидетели на смъртта на много пациенти. Срещата със смъртта не може да се превъзмогне, дори и човек да работи години наред в интензивно звено. Тези колеги медици със сигурност имат нужда от психологична помощ и подкрепа, не е достатъчно само финансовото стимулиране на труда им, категоричен е началникът на Клиниката по психиатрия и медицинска психология.“
По думите на доц. Попов голям проблем в обществото ни е неинформираността на гражданите за COVID-19 и ваксините за превенция от вируса. Според него българският народ е слабо информиран, а чете интернет сайтове, голяма част от които не предоставят официално потвърдена и точна информация за COVID-19 и ваксините. Той обясни:
„Имаме случаи с наши пациенти – изявени антиваксъри, на които по време на визитации съм разяснявал как предпазват ваксините. След моите разяснения те се ваксинираха още по време на болничния си престой. Надявам се, че техният пример ще „зарази“ други хора от обкръжението им.“