Ветеринарни лекари препоръчват да държим домашните си котки вкъщи, за да се ограничи разпространението на пандемията от коронавирус сред домашните животни. Ветеринарната Асоциация на Великобритания подчерта, че “стопаните не трябва да се притесняват” от заразяване от домашните си любимци.
“Няма и един регистриран случай на заразен човек с коронавирус от домашна котка”, обясни за “BBC News” д-р Анхел Алмендрос от градската университетска болница в Хонг Конг.
От изследванията дотук знаем, че е възможно домашните котките да се заразяват с вируса от други котки. Д-р Алмендрос добави още, че би било най-разумно да държим котките си вкъщи, където това е възможно, до преминаването на пандемията от коронавирус.
Президентът на Ветеринарната Асоциация на Великобритания Даниела Дос Сантос, посъветва стопаните да бъдат “разумно внимателни”, за да не прехвърлят вируса върху козината на домашните си любимци.
“Поддържайте висока хигиена на ръцете и се опитайте да държите котките вкъщи”, добави още тя.
“Избягвайте всякакви излишни физически контакти с домашните си любимци особено прегръщане, като не им позволявайте да ви ближат. Също така не пипайте кучетата на други стопани.”
В скорошен доклад по темата д-р Анхел Алмендрос коментира случая със 17-годишното куче от Хонг Конг, което е дало позитивна проба за COVID-19, след като най-вероятно се е заразило от стопанина си.
“Но дори и да получим положителен резултат за коронавирус, животните не се разболяват”, обяснява тя.
“Опитът ни от епидемията със Sars-Cov в Хонг Конг от 2003, когато редица домашни животни бяха заразиха, но не се разболяваха, сочи, че заразяването на човек от животно е по-скоро малко вероятно. Същевременно е риск, който не е редно да поемаме.”
Как заболяването се прехвърля от хора на животни?
Става ясно, че котките може би са уязвими на заразяване от човек по въздушно-капков път от кихане, кашляне или издишване.
След регистрирания случай на позитивна за COVID-19 котка от Белгия, учени в Китай проведоха лабораторни тестове, които сочат, че е възможно заразени котки да прехвърлят вируса на други котки.
“Интересно е да отбележим, че получените резултати от тестовете сочат, че котките действително са уязвими от заразяване с вируса. Това сочи и примерът с прословутия тигър от зоологическата градина в Бронкс, Ню Йорк”, коментира специалистът по инфекциозните болести и директор на великобританския институт Пърбрайт проф. Браян Чарлстон.
Доказателства за прехвърлянето на коронавируса от хора върху животни продължават да се трупат. Вече има сведения за опасността от прехвърляне на респираторни заболявания върху дивите човекоподобни маймуни. Това превръща разпространението на COVID-19 в особен проблем за природозащитниците, работещи със заплашени от изчезване видове и по-конкретно с горили.
Във всички от изброените случай обаче човекът представлява заплаха за животните, а не обратното.
“Знаем, че вирусът се е прехвърлил от животните върху хора (в началото на кризата), но това най-вероятно се е случило в следствие на консумиране на заразено животинско месо”, обяснява проф. Чарлстон.
Няма доказателства, че животните могат да заразят хората по въздушно капков път.
Защо тогава трябва да държим котките си вкъщи?
Ветеринарната Асоциация на Великобритания обясни, че както всяка повърхност и козината на домашните котки може да пренася вируса за определен период от време. За това следва да се “ограничи риска животното да се превърне в преносител”.
Поради тази причина е и препоръката на ветеринарите да направим домашните си любимци част от карантината.
“Възприемайте домашните си животни като членове на семейството. Ако се чувствате болни, е по-добре да не си взаимодействате с тях”, обяснява д-р Алмендрос.
“Надявам се, че стопаните на домашни котки ще спят спокойно, след като са правилно информирани”, добавя още тя. “Не е лесно, знам”.
Превод: Ивайло Йотов