Започнаха клинични изследвания за лечение на COVID-19 с помощта на кръвна плазма, взета от пациенти, които вече са се възстановили от болестта. Първите 14 единици възстановяваща плазма от излекувани пациенти от коронавирус са доставени в три правителствени болници в Обединеното кралство и вече е извършено преливане, пише „BBC“.
Изследването има за цел да разгледа ефективността на плазмата като лечение за COVID-19, като в следващите месеци в тестовете ще вземат участие повече болници.
Реконвалесцентната плазма е богата на антитела при пациентите, които вече са дали положителна проба за вируса и след това са се възстановили успешно, като кръвният продукт може да бъде приложен за лечение на други пациенти, които имат проблем с имунната система и организмът им не може сам да се пребори с инфекцията.
Правителствените болници увеличават капацитета си за събиране на плазма, така че тя може да се използва масово, ако се окаже успешна при подпомагането на лечението на заразени пациенти.
Има някои доказателства, че този метод ще се окаже доста благотворен за хората, но безопасността и ефективността му трябва да бъдат потвърдени, преди да могат да се използват по-широко.
Гейл Мифлин, главен лекар в Отделение по хематология и трансплантация, заяви:
„Радваме се, че първите пациенти имат достъп до плазмена трансфузия благодарение на щедростта на нашите дарители.“
„Ние провеждаме клинично проучване, за да видим колко ефективно е преливането на плазма и желаем всеки пациент да се чувства добре. Няколко болници вече участват и този брой бързо ще нарасне, тъй като все повече хора получават правото да даряват плазма.“
„Даряването на плазма е ново за болниците в нашата страна, но броят на хората, които се включиха, расте бързо и повече от 400 души са дали плазма досега.“, твърди лекарят.
„Ние бързо изграждаме капацитет за събиране на плазма, така че ако нашето проучване покаже, че трансфузиите са ефективни, можем да снабдяваме и други болници в голям мащаб. Дарението на плазма е безопасно и лесно и бихте могли да спасите живот, затова ако получите обаждане, моля, елате да дарите.“, призовава той.
Д-р Абхи Лал, 43-годишен, който взе участие в изследването, обясни:
„Даването на плазма ми фантастично изживяване за мен. Персоналът тук в Донорския център в Бирмингам беше много приятелски настроен и много добре се погрижи за мен.“
„Имах COVID-19 преди шест седмици. Имах болки в тялото, температура и умора, и съответно положителен резултат от теста. Исках да направя нещо, за да помогна и на други болни, както и за разработването на лечение. Аз съм белодробен специалист и лекувам най-тежките случаи.“
„Това е доста коварно заболяване. Разболя много хора и за съжаление някои от тях не оцеляха. Хубаво е да се опитате да помогнете, като също дарите плазма.“, призова специалистът.